skip to Main Content
Yeni Siteler İçin Güçlü Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Yeni Siteler İçin Güçlü Seo Çalışması Nasıl yapılır?

Seo çalışması nasıl yapılır
Seo çalışması nasıl yapılır

Yeni açılan yerlerde SEO çalışması yaparken daha fazla dikkat gereklidir. Henüz yetkilendirilmemiş hatalar web sitenize önemli ölçüde zarar verebilir. Aslında, konu üzerinde çalışacağımız temel felsefe doğaldır. Doğal olmasına rağmen, genellikle hiçbir problemi yoktur.

Arama Motoru Optimizasyonu arama motoru optimizasyonu üzerine Türkçe bir çalışmadır. Web sitenizi ilk yerlere ve sayfalara arama motoru algoritmalarına göre açma ve kapatma web sitesine getirme işlemine SEO çalışması denir.

Köklü web sitelerinin çalışmaları ve yeni açılan web sitelerine uygulanması gereken teknikler farklıdır.

Yeni web sitesi için hangi SEO çalışmaları yapılıyor?

Alan adı seçimi doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Alan adı seçimi SEO için çok önemlidir. Alan adında anahtar kelimelerin varlığı arama motorları için çok değerli bir faktördür. Uygun bir web sitesi ve yüksek kaliteli bir alan arama motorları açısından bir araya gelirse, mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

 • Rakiplerin web sitelerini iyi analiz edin.

Rakip web sitelerini analiz ederek hangi SEO tekniklerini kullandığınızı araştırın. Anahtar kelime yoğunluğunu ve içerik kalitesini kontrol edin. Google ve Yandex’de başarılı olmanın en kolay yollarından biri, rakibinizin yaptıklarını ve daha fazlasını yapmaktır.

 • Web sitesinin eski ve geçmişe yönelik baskısı.

Bir alan adı satın aldıysanız bu seçeneği göz ardı edebilirsiniz. Ancak, Google’ın web sitesinin yaşıyla ilgilendiğini size bildirmek isterim. Seo için gerçekten önemli bir faktör.

 • Web sitenizi Google Search Console’a (web yöneticisi araçları) ekleyin.

Web sitenizi, daha önce Google Web Yöneticisi Araçları olarak bilinen bir Google hizmeti olan arama konsoluna eklemeniz gerekir. Bu size web sitenizi Google Eye ile inceleme fırsatı verir. Ayrıca, web sitenizde SEO sorunları, web sitenize bağlantılar, ziyaretçinizin aldığı anahtar kelimeler, tarama hataları, site haritası, robots.txt dosyalarının analizi gibi seçenekleriniz vardır. Google site yöneticileri için geliştirilen bu araç, birçok ücretli SEO aracının karşılaştığı kaliteyi sunar.

 • Web sitenizi Google Analytics ile takip edin

Web sitenize giren kişi sayısını izlemek için çok daha gelişmiş bir araç olan Google Analytics ile birçok analiz yapabilirsiniz. Hemen çıkmayı, web sitesine gitme süresini, ayrıntılı içerik incelemesini ve kullanıcı deneyimini etkileyen yüzlerce metriği kolayca analiz edebilirsiniz.

 • Makalelerdeki anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin.

Min. Anahtar kelimelerinizi web sitenizin ana sayfasında ve alt sayfalarında abartmadan. % 4 maksimum % 6 oranında kullandığınızdan emin olun. Oldukça rekabetçi kelimelerin% 3’ünde kullanılmalıdır. Aksi takdirde spam riski vardır. Bununla birlikte, düşük rekabet açısından% 6’ya kadar ulaşabilir. Ayrıca kullandığınız anahtar kelimeleri kalın, h1, h2 etiketlerine dahil etmelisiniz.

 • Başlık etiketi nasıl kullanılır ve neden önemlidir?

Abartmadan, H1, H2, H3, H4, H5 vb. Anahtar kelimelerinizde etiket kullanımı sizin için büyük bir avantajdır. Google bu etiketleri işler. Meta anahtar kelime etiketleri yerine başlık etiketleri bile kullanın. Bir sayfada birden fazla h1 bulunmamalıdır. H1 ana başlığını yapmak daha doğru olur. Ana başlık h2 h2 ile ilişkili altyazıları ve h3 ile ilişkili altyazıları ayarlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de Karadeniz tarafının sorunu h1 h4 illerinin mantıksal olaylarına bağlı olan h2 h3 ilçelerinin bağlı illerin Türkiye’nin bölgesel, Akdeniz ve Marmara bölgeleri en doğru kontur tanımlaması olacaktır. Üstbilgi etiketlerinin kullanımını bir kitap dizininin içeriğiyle de karşılaştırabilirsiniz.

 • Yerel SEO çalışmalarını tercih edin

Faaliyet gösterdiğiniz il ve ilçeler hakkında makaleler yazarsanız, yerel arama sonuçlarına dahil edilir. Spam kaçmadan önce yalnızca hizmet bölgeleri içeren içerik üretin. Ancak, bu sayıyı belirli bir sınırın üzerine çıkarırsanız, Google’dan bir ceza alırsınız. Sitenizi bölgesel dizinlere de ekleyin. Google Business ve Google + Pages ayarlarını yapın.

 • Google Harita sonuçlarında görünür

Google, Yandex ve Bing kartları arama motorları tarafından dizine eklenir. İşletmenizi haritalara eklediğinizde, bölgesel SEO sonuçlarıyla özellikle başarılı olabilirsiniz.

 

OKUMALISIN  Backlink Nedir Nasıl Yapılır?

Orijinal ve popüler içerik üretir.

Web sitenizde kullandığınız belgeler, içerik ve makaleler size özeldir. Basit ama kişisel, kısaltılmış olarak yazın, ancak yazdığınız metin olmasına izin vermeyin. Yeni web sitelerinde belirtilen metinden kaçının. Çaba göster ve kendini yaz. Düzenli aralıklarla analiz edin.

 

 • Resimler için SEO ayarlarını yapma

Google’ın onları tanıyabilmesi için resimlerinizin adlarını yapın. Anlamın bütünlüğünü aşağıdaki etiketle işaretleyerek de elde edebilirsiniz. Örneğin, SEO çalışması hakkında bir resim eklemek istiyorsanız, resmin adı seo-sureci.jpg’dir. Ve resimdeki alt kelimeyle aynı kelimeyi içeren etiketi tanımlayın.

 • Gelişmiş SEO araçlarını kullanma

Majestic Ahrefs gibi gelişmiş rekabetçi analiz araçlarını kullanın. Endüstride ne yapıyorsunuz? Google’ın nasıl yanıt verdiğini analiz edin. Rakiplerin hatalarını yapmayın, onları önlemek için kullanın.

 • Site haritası kullanma

Web siteniz için bir site haritası gönderin ve Google Web Yöneticisi Araçları’na ekleyin.

 • Düşük kaliteli geri bağlantı satın almayın.

Web sitelerinin referansları, yani geri bağlantıları içermesi önemlidir. Ancak, bu yöntemi güvenli ve kararlı bir şekilde kullanın. Bir aylık site için iki Pagerank 3 geri bağlantısı yeterlidir. Bir ay sonra iki tane daha almaya çalışın. Web sitenizi ayarladıktan sonra, bu sayıyı ayda dört veya beşe yükseltebilirsiniz. Çok hızlı araba kullanıyorsanız Google’da korumalı alan, pagerank düşürme veya filtre cezası gibi cezalar alabilirsiniz.

 • Etki alanı yetkisini artırmak için çalışın.

Sayfanın etki alanı adı ve yetkisi Türkçe’ye yanıt olarak, sayfanın etki alanı adı ve yetkisi MOZ tarafından oluşturulan bir SEO metriğidir. Bu kavram, onur ve yetkileri ifade eder ve Google Pagerank’ın bir zamanlar kastettiğinden daha fazlasını içerir.

 

SEO yetkilendirme faktörleri

Sitenin otorite seviyesi bazı temel derecelendirme sistemlerine (metrik sistemler) bağlıdır. Onları genel olarak saymak için aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Backlink kalitesi ve çeşitliliği
 2. Kalite kodu
 3. Yerel faktörler
 4. Kaliteli içerik
 5. Ziyaretçi metrikleri
 6. Sosyal ağlarda başarı.
 7. Marka bilinirliği
 8. Yazarlık yetkisi (özellikle YMY ve EAT şeklinde sağlık, ekonomi, fiziksel uygunluk ve tıp alanlarında)

Arama motoru optimizasyonu hakkında gerekli bilgiye sahip değilseniz, web sitenizi Google, Yandex ve SEO şirketleri gibi arama motorlarında geliştirmenizi öneririz.

Önümüzdeki yıllarda geçerli olmaya devam edecek SEO faktörleri.

 • Web sitesi hızı önemli bir faktördür.
 • Mobil uyumluluk çok önemlidir. Mümkünse hassas tasarımlar kullanın. Amplifikatör (Mobil Hızlandırılmış Sayalar), zaman içinde alıcının tasarımının bir adım önünde olabilir.
 • SSL sertifikası (https) kullanan siteler için Https2’de daha hızlı bir değişiklik yapılması önerilir.
 • Yalnızca orijinal içerik yeterli değildir. Bu içeriği tanıtmak sizin işiniz.
 • Web sitesinde SEO başarısı düşükse, harici SEO çalışması çeşitli avantajlar sunar.
 • PBN bloglarının özel ağları doğal olarak kullanıldığında çalışmaya devam eder.
 • Sosyal sinyaller çok önemlidir. Sosyal ağlar başarılı olursa, tüm içeriği sosyal ağlarda paylaşmayı düşünmemelisiniz. Yayınlarınız istediğiniz zaman ve yorum yaptığınızda popülerdir.
 • Tanıtım sözlüğü makalelerinin ve haber sitelerinin etkisi vardır.
 • Girilen içeriğin okunabilirliğine dikkat etmelisiniz. (Verilen cümleler uzun değil, yazım kuralları, noktalama işaretleri vb.)
 • Ziyaretçi işaretleri çok önemlidir. (Hemen çıkma oranı, site süresi, sosyal medya yayınları, yeni oturumlar, tekrarlar vb.)
 • Rankbrain’in yapay zeka algoritması nedeniyle, bölgesel SEO da dahil olmak üzere tüm arama sonuçlarında birçok değişiklik görebiliriz.
 • Gerçek zamanlı panda ve penguen güncellemeleri ile girilen içeriğin sonuçları veya alınan bir geri bağlantı hızlı bir şekilde görüntülenir.
 • Geri bağlantılar artık önemli olmasa da, tezleri sunulmaktadır. Backlink alanının bir süre kalacağına ve bu etkinin kademeli olarak azalacağına inanıyoruz

Diğer makalelerime  buradan ulaşabilirsiniz.