skip to Main Content
Teknik SEO Nedir?Nasıl Yapılır

Teknik SEO Nedir?Nasıl Yapılır

Teknik seo Nedir
Teknik seo Nedir

Teknik SEO nedir?

Arama motorları, arama sonuçlarında ne gösterileceğine karar vermek için sayısız sıralama faktörü kullanır: web sitesi hızı, güvenlik, mobil cihazlar için optimize edilmiş tasarım. Teknik SEO, arama motoru tarayıcılarının işlerini yapmasına ve web sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemesine izin veren etkinlikler için bir terimdir. Arama motorlarının çalışması için dizine eklemenin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Arama motorları her zaman sıralama algoritmalarını değiştirir. Google’ın arama motoru algoritmasını yılda 500 ila 600 kez değiştirdiğine inanılmaktadır. Teknik SEO, arama motorlarına ayak uydurmak için yenilik yapmaya devam etmelidir. Ayrıntılar değişebilir, ancak nihai hedef aynı kalır: web sitesi ve sunucu optimizasyonu yoluyla SERP sıralamalarını iyileştirmek.

Arama motoru teknik optimizasyonu: meta etiketlerden web sitesi güvenliğine kadar bir web sitesinin ve bir web sitesinin koduna veya mimarisine entegre olan sunucunun optimizasyonunu ifade eden bir terim. Sitede SEO, içerik biçimlendirme, görüntü optimizasyonu ve dahili bağlantı uygulamaları da dahil olmak üzere arama sıralamalarını iyileştiren web sitenizin ön ucundaki her şey anlamına gelir.

Teknik SEO nasıl yapılır?

Arama motorları, arama sonuçlarında (güvenli bağlantı, çekici tasarım veya hızlı yükleme süresi …) belirli teknik işlevleri gösteren web sitelerine yaklaşıyor ve teknik arama motoru optimizasyonu işi kapsıyor. bu işlevleri tam olarak elde etmek için gereklidir.

“Teknik SEO nasıl yapılır?” Sorunun cevabını sizin için hazırladık. Bu yönergeleri izleyerek, web sitenizin güvenliğinin ve yapısının arama motoru algoritmalarının beklentilerini karşıladığından ve arama sonuçlarında buna göre ödüllendirildiğinden emin olabilirsiniz.

1. SSL kullanın
Güvenli Yuva Katmanı adı verilen SSL, web sunucusu ile tarayıcı arasında şifreli bir bağlantı oluşturan bir güvenlik teknolojisidir. SSL kullanan bir siteyi kolayca tanımlayabilirsiniz. Bir web sitesinin URL’si ‘http: //’ yerine ‘https: //’ ile başlıyorsa, söz konusu sitenin SSL’si vardır.

2014 yılında Google, HTTPS’nin her yerde görünmesi gerektiğini duyurdu. Güvenli olmayan arama sonuçlarına rağmen SSL kullanan siteler tercih edilir. Bu nedenle, web sitenizin güvenliğini sağlamak mantıklıdır. Bu, web sitenize bir SSL sertifikası yüklenerek yapılabilir.

2. Sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olduğundan emin olun
“Duyarlı”, “duyarlı” bir web sitesi tasarımı, herhangi bir cihazda kolayca göz atılabilmesi ve okunabilmesi için otomatik olarak uyarlanır. Google, duyarlı bir web sitesinin bir algoritma tarafından önemli bir sıralama sinyali olarak görüldüğüne dair net haberler sunar. Google’ın içerik dizine ekleme konusundaki “ilk mobil cihaz” yaklaşımıyla, duyarlı bir web sitesi artık her zamankinden daha önemli. Bu nedenle, mobil cihazların, tabletlerin veya masaüstü bilgisayarların kullanıcılarının web sitenizi yeteneklerini en iyi şekilde göstermelerini sağlamalısınız.

3. Web sitenizi hızlandırın
Arama motorları hızlı yüklenen web sitelerini tercih eder ve sayfa Hız önemli bir sınıflandırma sinyali olarak görülür.

Web sitenizi hızlandırmanın birkaç yolu vardır:
– Hızlı barındırma kullanın.
– Hızlı bir Alan Adı Sistemi (DNS) sağlayıcısı kullanın.
“HTTP isteklerini” en aza indirin: Komut dosyalarını ve eklentileri minimumda tutun.
Satır içi CSS yerine birden çok CSS stil sayfası veya CSS stil sayfası kullanın. (Bir web sitesi tarayıcısına web sitenizi nasıl görüntüleyeceğini söyleyen kod)
Görüntü dosyalarınızın mümkün olduğunca küçük olduğundan emin olun. (çok pikselli olmadan)
Web sitelerinizi sıkıştırın.
– Sitenizin kodunu azaltın. – HTML, CSS ve Javascript’teki gereksiz boşlukları, satır sonlarını veya girintileri ortadan kaldırın.

4. Yinelenen içerik sorunlarını giderin
Yinelenen içerik kullanıcılar ve arama motoru algoritmaları için kafa karıştırıcı olabilir. Bu tür içerik arama motorları için çekici değildir ve Google ve Bing gibi arama motorları, yinelenen içerik sorunlarını düzeltmek için web yöneticilerini önerir.

OKUMALISIN  SSL Sertifikası Nedir Nasıl Kurulur

Yinelenen içerik sorunlarını aşağıdaki şekillerde düzeltebilirsiniz:
– CMS’nizin bir sayfanın veya yayının birden çok sürümünü yayınlamasını önleyin.
– Arama motorlarına içeriğinizin ana sürümünün nerede olduğunu bildirmek için standart bağlantı öğesini kullanın.

5. XML site haritası oluşturma
XML site haritası, arama motorlarının web sitenizdeki taramayı anlamasına yardımcı olan bir dosyadır. Arama motorlarına her sayfanın tam olarak nerede bulunduğunu söyleyen bir “arama yol haritası” olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizin her sayfasında faydalı bilgiler içerir.

6. AMP’yi etkinleştirin
AMP, AMP HTML adı verilen özel bir kod kullanarak mobil cihazlara içerik dağıtımını hızlandırmayı amaçlayan, Google tarafından yürütülen bir projedir. Web sayfalarınızın AMP sürümleri mobil cihazlara çok hızlı yüklenir.

Çok hızlı yüklendikleri için, kullanıcıların sayfaların AMP sürümlerini okuma ve paylaşma olasılığı daha yüksektir, bu da bekleme süresini ve içeriğinize işaret eden geri bağlantı sayısını artırır. Ayrıca Google bazen arama sonuçlarında öne çıkan karusellerdeki AMP sayfalarını vurgular.

7. Web sitenize yapılandırılmış veri işaretlemesi ekleyin
Yapısal veri işaretleme, daha iyi arama motoru içeriği Anlaşmayı kolaylaştırmak için web sitenize eklediğiniz koddur. Bu verilerle, arama motorları web sitenizi daha etkili bir şekilde dizine ekleyebilir ve daha alakalı sonuçlar sağlayabilir.

8. Web Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları için web siteniz kaydedin
Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi Araçları, web sitenizi dizine ekleme için arama motorlarına göndermek için kullanabileceğiniz Google ve Microsoft’un ücretsiz araçlarıdır.
Web sitenizi başlatmaya hazır olduğunuzda, yeni web sitenizi tarama ve sonuçları arama yeteneğiniz görüntüleyebilmeleri için XML site haritasını hem Google Arama Konsolu’na hem de Google Web Yöneticisi Araçları’na göndermeniz gerekir.

Teknik SEO, arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde tarayabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için optimize etmeniz gereken çeşitli kontroller ve ayarlardan oluşur.
Çoğu durumda, arama motorunuzun teknik optimizasyonunu doğru yaparsanız, artık bununla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız, ancak düzenli arama motoru optimizasyon testleri yapmalısınız. Kelime tekniği, görevleri gerçekleştirmek için bazı teknik bilgilere sahip olmanız gerektiği anlamına gelir (sayfa hızının optimizasyonu, yapılandırılmış verilerin eklenmesi, vb.). Ancak, bunu yapmak zorundasınız, aksi takdirde web siteniz tam potansiyelini fark etmeyebilir.

Teknik SEO Hataları

1. İçerik sorunlarını kopyalayın
Google’ın tanımına göre, kopya içeriği, alan adlarında tamamen veya büyük ölçüde benzer içerik öğeleridir. Sizinkinden başka bir web sitesinden kasten aldığınız içeriğin yayınlanması sonucunda içeriğin bir kopyası oluşturulabilir. Teknik açıdan, web sitenizdeki aynı sayfa çift olarak kabul edilir. Elbette Google, kendi içeriğinizi kopyaladığınız için sizi cezalandırmaz. Ancak, bir taraf birden fazla kopyasına sahip olmak arama motorlarını karıştırır. Hangi sayfanın öncelikli olduğuna karar veremeyen arama motorları bu sayfalarla rekabet eder. Ayrıca, tüm arama motorlarının amacı kullanıcılar için İnternet ağını geliştirmektir, çünkü kalite ve benzersiz içerik her zaman çok değerlidir.

2. Başlık etiketi ile ilgili sorunlar
Arama motorları bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için sayfa başlıklarını kullanır. Arama listelerinin üst kısmındaki başlık etiketleri, kullanıcıların bağlantınızı izleyip izlememeye karar vermelerine yardımcı olur. Sayfadaki en önemli SEO öğesi olan başlık etiketleri, doğru şekilde optimize edilmişlerse sıralamanız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

OKUMALISIN  Bilinmeyen 15 Güçlü Seo Teknikleri

Meta başlık etiketleri ile ilgili en yaygın SEO teknik hataları:

Yinelenen başlık etiketleri
Son derece uzun başlık etiketleri
Başlık etiketleri eksik
Çok kısa başlık etiketleri
SEO Teknik Hatalar – Meta Başlık Sorunları
Web sitenizdeki meta sorunları Google Arama Konsolu’nun HTML Geliştirmeleri bölümünde inceleyebilirsiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, Google her zaman kullanıcılarına net ve net içerik sunmaya çalışır. Ancak, eksik veya yinelenen başlık etiketleri, kullanıcıların ve arama motorlarının sayfada alakalı içerik sağlamadığı anlamına gelir.

Başlık etiketlerinin uzunluğu, arama sonuçlarındaki görünürlüğünüz üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bu, kullandığınız cihaza göre değişiklik gösterse de Google, başlıklarda en fazla 70 karakter sunar. Bu nedenle, diğer sonuçlara gereğinden fazla yol gösterebileceğiniz unvanları bulundurmamak avantajlıdır

3. Meta açıklamalar
Arama sonuçları, listelenen sayfa bağlantısıyla kullanıcıyı sayfanız hakkında kısaca bilgilendirmek için meta açıklamaları kullanır. Meta açıklamalar sayesinde kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmek isteyip istemediklerine karar verirler. Meta açıklamalar sayfa sıralamasını doğrudan etkilemese de, meta açıklamaların sayfa tıklama oranlarını etkilediğinden sayfa içeriğiyle yakından ilişkili olması önemlidir.

Meta açıklamalarla ilgili en yaygın sorunlar meta açıklamalarla değil yinelenen meta açıklamalarla ilgilidir.

SEO teknik hataları: meta açıklama sorunları
Google Arama Konsolu’nun HTML geliştirmeleri bölümünde, önemli SEO teknik hataları olan meta başlık sorunlarıyla ilgili web sitenizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

4. Eksik alt etiketler ve bozuk görüntüler
Görüntüler artık içerik pazarlaması için vazgeçilmez kabul ediliyor. Özellikle web sitelerinde resimler kullanmak çok yaygındır. Ancak, bazı durumlarda, görüntüler arama motoru optimizasyonu için ciddi sorunlar sunabilir.

Görsel optimizasyon için ilk gereksinim, sayfalarınızdaki resim alt etiketlerinin asla boş kalmaması ve önemli ölçüde tamamlanmış olmasıdır. Arama motorları artık oldukça makul olmasına rağmen, resim içeriği hakkında yeterince anlamlı bilgi alamıyorlar. Bu noktada, alt etiketleri, arama motorlarının resim içeriğinin ne hakkında olduğunu bilmeleri gereken bir noktadır. Metin motorları açıklamaları olarak hayal edebileceğiniz alt etiketleri kullanarak arama motorları resim içeriğini sınıflandırabilir. Bu nedenle, gününüzün SEO dostu anahtar kelimeler içerdiğinden emin olmanız gerekir.

Alt etiketleri yalnızca arama motorlarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ekran okuyucu kullanıcıları ve resim içeriğini açıklama için de yararlıdır. Tabii ki, kullanıcı katma değeri sunan bir sayfa olarak kullanıcı deneyimine büyük önem veren arama motorları için alt etiketleri olmayan resimleri içeren bir sayfayı derecelendirmek mümkün değildir.

Gün olmadığında göz ardı edilmemesi gereken bir diğer sorun da kötü görüntüler. Kırık bağlantılara yol açan özellikle bozuk görüntüler, kullanıcılar ve arama motorları için neredeyse çıkmaz bir noktadır. Ayrıca, arama motorlarının web sitenizi eski sürüme geçirmesine neden olur, çünkü bu kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

5. Düşük metin – HTML oranı

Kullanıcının web sitesinde arka plan kodları ile bulduğu metnin düşük oranı, arama motorlarının sıralamalarını düşürmesine veya asla yükselmemesine neden olabilir. Bunun için% 20’lik bir alt sınır belirleyebilirsiniz. Çok düşük metin / kod oranı, kontrol edilmesi gereken başka SEO sorunlarının olduğunu da gösterebilir. Bu sorunlardan bazıları:

Geçersiz kodlar, güçlü javascript ve flash kodlar, satır içi CSS kullanımı gibi kötü kodlama sorunları
Arama motorlarının spam’ı doğrudan derecelendirdiği sayfada gizli metin
Kod ve komut dosyalarının aşırı kullanımı nedeniyle web sitesinin yavaşlaması

OKUMALISIN  7 Adımda Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

6. H1 etiketi ile ilgili sorunlar
Başlık etiketleri gibi, H1 etiketleri de SEO’nun en önemli bölümlerinden biridir. Sayfanın en önemli unsuru olarak kabul edilen H1 etiketleri ile en önemli nokta, her sayfada yalnızca bir tane olması ve ana içerik başlığı için kullanılmasıdır.

SEO Teknik Hatalar – H-Tag Sıralaması
Her sayfanın yalnızca bir H1 başlığı olmalı ve diğer başlıklar önem sırasına göre hiyerarşik olarak kullanılmalıdır.

H1 başlığı ile ilgili en yaygın sorun, bir sayfada birden çok kez bulunmasıdır. Eksik H1 etiketleriyle birlikte, aynı bilgiler başlıkta ve H1 başlıklarında bulunur. SEO açısından, elbette, <title> öğesiyle sayfanın <head> alanında belirtilen içeriğin ana başlığı ve <h1> öğesiyle belirtilen ana başlık için iyi bir kullanımdır. Ancak, her iki konuda da aynı ifade çoğu insanın göz ardı ettiği en yaygın SEO teknik hatalarından biridir.

7. Bozuk bağlantılar
Bozuk bağlantılar yerel SEO için büyük bir sorundur. Tabii ki, web siteniz büyüdükçe görünen bazı kırık bağlantılar hakkında konuşmuyoruz. Optimize edilmiş bir 404 sayfanız varsa, bu bir sorun değildir. Ancak, kopuk bağlantıların sayısı çok yüksekse, bir sorun vardır.

Bozuk bağlantıların web sitenizde sorunlara neden olmasının nedenleri şunlardır:

Kullanıcılar aradıkları bilgilere erişemez.
Site trafiğini azaltın.
Kullanıcılar, web sitelerini düşük kalitede olarak algılarlar.
Bu sorunlara ek olarak, bozuk bağlantılar tarayıcı bütçenizin boşa harcanmasına neden olur. Arama motoru robotları, web sitenizi her ziyaret ettiğinizde belirli sayıda sayfayı tarar. Bu sayfalar çok fazla kopuk bağlantı içeriyorsa, web sitenizde geçirdikleri süre boşa harcanmıştır ve tarama bağlantıları taranmaz. Bu, sayfalarınızın doğrudan dizine eklenmediği anlamına gelir.

Web sitesinden sağladığınız bağlantılar bozulduğundan, bu yetkinize zarar verir ve dikkat ve düzeltme gerektiren ciddi bir sorundur.

8. Aşırı iç linkleme
Web sitenizde bilmeniz gereken SEO teknik sorunlarından biri iç bağlantıların fazlalığıdır. Google dahili bağlantı sınırını bir süre önce kaldırmış olsa da, başarılı arama motoru optimizasyonu alakalı ve yüksek kaliteli bir doğal bağlantı profili gerektirdiğinden yine de aşırı dahili bağlantılardan kaçınmalıdır. Çok fazla dahili bağlantı, sitenizin değerinin düşmesine ve trafiğinizin çoğunun kaybolmasına neden olabilir. Ancak, bu bağlantılar gerçekten gerekli ve faydalıysa, konumunuz üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Şu anda kendinize sormanız gereken soru: Bu bağlantı gerçekten ziyaretçilerime fayda sağlayacak mı? Evet cevabını verirseniz, dahili olarak kolayca bağlantı kurabilirsiniz.

9. Geçici yönlendirmeler
Yönlendirmeler, arama motorlarına sayfalarınızın taşındığını söylemenin harika bir yoludur. Bu şekilde, bağlantı değerinden ve sayfanızın yetkisinden hiçbir şey kaybetmezsiniz. Liderlik söz Konu söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken çok önemli bir nokta var.. Bir yönlendirme gerçekleştirirken, kalıcı (301) ve geçici (302) yönlendirmelerin hangilerinin gerçekleştirileceğine karar vermelisiniz.

302 yönlendirmeleri, arama motorlarının hangi sayfaya yönlendirildiğine bakılmaksızın eski bir sayfayı dizine eklemeye devam etmesine neden olur. Sayfanızı kalıcı olarak taşıdıysanız, kalıcı bir yönlendirme (301 yönlendirmesi) yapmanız gerekir. Birçok web yöneticisi iki yönlendirme arasındaki farkı görmezden gelir ve yanlış yönlendirmeler yapar, bu da elbette trafik kaybına yol açar. Google yakında bu hatayı fark edecek ve geçici yönlendirmenizi kalıcı hale getirecektir. Bununla birlikte, geçmişte kaybedilen trafiği telafi etmek zaman aldığından, süreci kontrol altında tutmak faydalıdır.

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız