Seo

Sosyal Medya Özel SEO Teknikleri

sosyal medya

[içindekiler]

Sosyal Medya  ve SEO İlişkisi

İçeriğinizi ve ürünlerinizi sosyal medyada yayınlayarak yeni müşteriler ve ziyaretçiler çekebilirsiniz. Ancak, bu ziyaretçileri bağımlı kullanıcılar haline getirmek önemlidir.

Sosyal medya hesaplarının adlarının web sitenizin adıyla eşleştiğinden ve marka ve farkındalık için büyük önem taşıdığından emin olun.
Sosyal medya platformlarında (Friendfeed, Twitter, Facebook, vb.) Yaptığım en büyük hatalardan biri, geri almak için kullanılmasıdır. İlk sosyal medya SEO hedefiniz, içeriğinizi ve sayfalarınızı hızlı bir şekilde dizine eklemek ve kullanıcılara sunmaktır. URL, elbette, backlink etkisi de azalır.

 • Kullanıcılarınızı artırmak için topluluklara ve gruplara katılın ve paylaşın. Abone ve akış içeriği olmadan bu kanaldan yeterince yararlanamayacağınızı unutmayın.
 • Paylaştığınız içeriğin başlıklarını dikkatlice seçin ve okumaya dikkat çeken başlıklar yazın.
 • Sosyal medyada kampanyalarınızı ve reklamlarınızı oluşturarak etkinliğinizi artırın.
 • Ücretsiz hizmetinizin veya sosyal medya hizmetlerinizin reklamını yaptığınızdan ve paylaştığınızdan emin olun.
 • Sosyal medya ziyaretçilerini web sitesine ne kadar çok götürürseniz, web sitesinde daha fazla zaman geçirecek ve alexa değerlerinizin tadını çıkaracaksınız. Web sitesinde daha fazla zaman geçirirsiniz.
 • Sosyal medya sayfalarınıza yüksek kaliteli geri dönüşler alarak sayfanızın kalitesini artırabilir ve SEO çalışmalarınıza dahil edebilirsiniz.
 • Mümkünse, eğlenceli sayfanızı ve varsa sosyal medya uygulamalarınızı reklamlarla destekleyin.

1.)Anahtar kelime araştırmalarında sosyal medyayı kullanın

sosyal medya anahtar kelime

 

Anahtar kelime araştırması ve analizi yaparken her zaman stratejilerinize sosyal medyayı ekleyin. Ayrıca çok faydalı verilere sahip olacaksınız. Bu şekilde, gerçek faydalar sağlayan doğru içerik ve içerik konularını da belirleyebilirsiniz!

İnsanların ne hakkında konuştuğunu öğrenmek için Facebook ve LinkedIn gruplarını bile kullanabilirsiniz.

SEO için sosyal medya  nasıl kullanabiliriz?

Facebook hedefleme seçeneklerini değerlendirin

sosyal medya seo

 

Milyonlarca insan her gün Facebook verilerini sunuyor. Bu da bulunabilir. İlgilenilen ürünler üzerinde de bir eylem olabilir. Hedef grubunuzu kendi şirketiniz için çok iyi tanıdığınızı düşünebilirsiniz. Peki Facebook’un bu konuda size nasıl rehberlik edebileceğine bir bakalım?

Facebook reklamcılık süreci, şirketlere müşterileri hedeflemek için aşağıdaki seçenekleri sunar:

 • konum
 • yaş
 • cinsiyet
 • Bağlantılar (arkadaşlar vb.)
 • ilişki durumu
 • diller
 • eğitim seviyesi
 • İşletme / meslek

Facebook reklamcılık sürecini bilerek, hedef kitlenizi daha iyi tanıyabilirsiniz. Ne kadar çok bilirseniz, SEO stratejinize o kadar çok katkıda bulunursunuz.

2.)Twitter trend konular ve anahtar kelimeler

Birçok insan Türkiye’deki güncel olayları Twitter’da takip ediyor. Günün popüler konusu hakkında başkalarının ne söylediğini merak ediyorsunuz. Yalnızca bu tweetleri inceleseniz bile, hedef grubunuzun belirli bir konu hakkında ne düşündüğünü kolayca anlayabilirsiniz. Onlarla tam olarak nasıl tanışacağınızı 12’de konuştuk!

Kullanıcılar Twitter’da belirli bir konuda bir dil kullanıyorlarsa, aynı zamanda Google olduklarından emin olun. Kullandığınız bu doğal dili keşfettiğinizde, SEO desteği etkili anahtar kelime hedefleme için gereklidir.

Günümüzün dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu dünyasında, psikografik testler ve hedefleme de ön plandadır. Kısacası, hedef kitlenizin psikolojisini anlamak ve çözmek, içerik oluşturma veya anahtar kelime seçimine büyük katkı sağlayabilir.

Dünyadaki birçok SEO uzmanı bile güncel kalmak için Twitter kullanıyor. Bu kanallar aracılığıyla Google’ın üst düzey yöneticilerine sorular soruyorlar. Dakiklik, endüstri ne olursa olsun tüm kullanıcılar için değerlidir. Tıpkı “SON DAKİKA!” kavram olarak!

Bu nedenle, mevcut içeriği oluşturmak için sosyal medyada güncel olayları ve konuları derecelendirmeniz önemle tavsiye edilir.

3.)Anahtar kelime analizi için hashtag araştırması yapın

sosyal medya Anahtar Kelime Analizi İçin Hashtag

Instagram’ı, hashtag’leri aramak için küçük bir arama aracı olarak görüntüleyebilirsiniz. İstediğiniz hashtag’leri bile takip edebilirsiniz (sektörünüzle ilgili)! Yerel SEO için, bu hashtag’ler yerel aramalar için çok daha etkili olabilir.

Bu tür bir arama ile kullanıcıların tepkilerini de ölçebilirsiniz. Böylece en çok ne tür içeriğe değer verdikleri daha net görülebilir. Bu tür sosyal medya analizi, içerik oluştururken sizin için çok yararlıdır.

Hashtag ararken, kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Sektörünüzde başka hangi hashtagleri görüyorsunuz?
 • Kelimeler, daha önce anahtar kelime olarak değerlendirmediğiniz kelimeleri içeriyor mu?
 • En popüler Instagram yayınları ne olacak? Hangi başlıkları kullandınız?
 • Kullanıcıların kullandığı dile dikkat edin. İçeriğinizi benzer bir dilde ve tonda üretmeye ne dersiniz?

4.)SEO için sosyal medya içerik analizi

sosyal medya içerik analizi

 

Pinterest hala popüler olan bir sosyal medya kanalı. Çok hızlı ve yaratıcı bir şekilde yenilenememiş gibi görünse de, verilerde çok başarılı! Pinterest’in SEO için uygun olmasının nedeni budur.

Sektörünüzde (ürün ve hizmetler) Pinterest’te arama yaparsanız, en yeni ve en popüler başlıkları görürsünüz. Bilgilendirici içeriği markanız için bir infografik şeklinde bile derecelendirebilirsiniz.

Veriler güçlü bir sosyal medya kanalı olduğundan, SEO için uygun olduğunu düşündüğünüz uzun kuyruklu anahtar kelimeler için Pinterest’te de arama yapabilirsiniz. Sonuçlar size doğru içerik konularında içgörüler ve veri odaklı temalar sunar!

Google’da olduğu gibi, Pinterest’te bir kelime aradığınızda, o kelime için farklı seçenekler sunulur. Anahtar kelime kalıpları eksik olabilir. Bu anlamda bir analiz yapmak mantıklıdır.

Bu tekniklere ek olarak, sektörünüzde neler olduğunu görmek için LinkedIn‘deki popüler isimleri takip edebilirsiniz.

Güncel  Sosyal Medya Seo Teknikleri

Facebook’ta SEO çalışması

facebook

 

Facebook, geçmişten günümüze sosyal ağlar kavramını tanıttığını söyleyebileceğimiz en eski platformlardan biridir. Milyar doları aşmayı başaran kullanıcı profili ile Facebook, web sitelerinizin ve markanızın bilinirliğini artırmak için üzerinde çalışmanız gereken en önemli sosyal ağlardan biridir.

Facebook SEO teknikleri olarak aşağıdakileri kullanabilirsiniz.

Facebook’ta SEO çalışması

 • Facebook sayfanızda her gün düzenli olarak yayın paylaştığınızdan emin olmalısınız. Sayfanızı takip eden kullanıcıları rahatsız etmemek için bu paylaşılan kaynak miktarını gün içinde 3 ile 5 arasında tutmak idealdir.
 • Paylaşmak için kullandığınız görüntülerin kalitesini mümkün olduğunca yüksek tutmalısınız.
 • Hesabınızın etkileşimini ve analizini izlemelisiniz. Yayınlarınızdaki yorumları görmezden gelmemeli ve takipçilerinizle mümkün olduğunca iletişim kurmamalısınız.
 • Facebook topluluklarına katılarak marka bilinirliğini artırmak için aktif olabilir ve bu alanlarda paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Twitter’da SEO çalışması

twitter

 

İlk günlerde 140 karakter sınırıyla ortaya çıktığında, ülkemizin en popüler ikinci sosyal medya platformlarından biri haline gelen Twitter, SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip.

Twitter  SEO çalışması
Twitter SEO çalıştığı için aşağıdakileri önerebiliriz.

SEO üzerinde en büyük etkisi olan sosyal ağlardan biri Twitter. Google, sıralama algoritmasına Twitter’ın önemli bir etkisi olduğunu bildirdi.

 • Etkileşim ve takip edebileceğiniz bir şekilde paylaşmak, marka bilinirliği ve organik ziyaretçiler açısından çok önemlidir.
 • Diğer sosyal medya platformlarında kullandığınız görüntülerin Twitter kullanıcıları üzerinde aynı etkisi olmayabilir. Bu nedenle profesyonel içerik detaylı analizlerle oluşturulmalıdır.
 • Bugün Twitter, en hızlı içerik akışının gerçekleştiği sosyal medyanın ön saflarında yer alıyor. Bu nedenle, gündemi hemen takip etmeli ve uygun şekilde yayınlayarak etkileşiminizi geliştirmelisiniz.
 • Hashtag (#) kullanımı Twitter’da son derece önemlidir. Markanız ve içeriğinizle ilgili hashtag’leri girerek etkileşim miktarını artırabilirsiniz.

Youtube SEO Önerileri

youtube

 

Dijital içerik söz konusu olduğunda, YouTube tartışmasız bu konuda en büyük güçlerden biridir. Doğru stratejilerin uygulanmasıyla YouTube’da marka bilinirliğini artırmak kaçınılmazdır. İnsanların izlemeyi sevecekleri resim tabanlı videolar sunarak, beklenmedik bir zamanda milyonlarca ziyaretçiyi çekebilirsiniz.

YouTube SEO teknikleri hakkında aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • Markanız veya projeniz için içerik oluşturabilir ve videolara dönüştürebiliyorsanız YouTube, onu yayınlamak için ideal bir platformdur.
 • YouTube yayınlarınızdaki en önemli noktalardan biri öne çıkan resimlerdir. Video başlığını görüntüledikten sonra, YouTube kullanıcısı önce öne çıkan resme bakar. Seçtiğiniz bu görsel içerik, içeriğinizi açıkça aktarsa ​​da, insanların dikkatini çekmelidir.
 • Başlık bir abartı olmadığı ve karakter kısıtlamalarına uyması gerektiği için, “Açıklama” ya, yani açıklayıcı bölüme yazamayacağınız açıklamaları girmelisiniz.
 • Birçok YouTube kanalı bu alana yeterince önem vermese de, bu alan hem YouTube hem de Google aramada çok önemli bir rol oynamaktadır. İçerik ve başlık açıklamalarını olabildiğince uzun süre girebilir ve “hashtag” kullanabilirsiniz.
 • YouTube kanalınızı kurarken site adresinizi, sayfanızı ve diğer sosyal medya sayfalarınızı eklemeniz çok önemlidir.

 

Instagram SEO Teknikleri

instagram

 

Instagram SEO teknikleri olarak aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Instagram, son yıllarda en popüler sosyal ağ oldu, tek yapmanız gereken içeriği bu tarzda görmeye ve paylaşmaya dikkat etmek. Markanızı ve içeriğini temsil eden görsel alışveriş, Instagram üzerinden ziyaretçi çekmenizi sağlar.
En önemli detay Instagram ve Twitter’da hashtag kullanımıdır. İçeriğiniz için doğru sayının kullanılması, etkileşimlerinizin sayısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Pinterest SEO 

pinterest

 

Pinterest, her türlü görüntünün paylaşıldığı bir pano sistemiyle çalışan sosyal bir platformdur. Web yöneticileri tarafından web sitelerine ziyaret çekmek için kullanılabilir. Kullanıcı sayısı Türkiye’de bu sayıyı kullansa da, Türkiye’de yurtdışından çok daha fazla olmasa da. Özellikle, yabancı dilde bir web sitesi olan kişiler niş kelimeler bularak reklamlarda ciddi sayılar bulabilirsiniz. Adsense reklamlarıyla para kazanmak isteyen bir blog yazarsanız, ilgi platformunu ağırlıklandırmak gelirinizi artıracaktır.

Pinterest SEO teknikleri için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Resimler ve başlıklar kullanıcıların dikkatini çekmek için kullanılmalıdır.
 • Kendi iş tahtalarınızı oluşturmanız gerekir.
 • Profil açıklamanızda web sitesi anahtar kelimelerinizi kullanın
 • Pim boyutlarını ve adlarını optimize etme
 • Anahtar kelimelerinizle pin açıklamaları oluşturun
 • Grup komitelerine katılın
 • Pinterest Analytics kullanın

 

Diger makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı