Seo Rakip Analizi

Seo Rakip Analizi

Bu bölümde  SEO rakip analizi nasıl yapılır ve birkaç  çeşit  kaynaklarla  anlatmaya çalıştım

Arama motoru optimizasyonunda rakiplerinizden bir adım önde olmak için beş önemli nokta

SEO, arama motoru yönetimi, çevrimiçi satış yönetimi ve bir web sitesinin Google’ın üstünde görünmesini sağlayan otoritenin önemli bir parçasıdır, temel bir anlayışla oyunun kendisini değiştirir.

Arama motoru Optimizasyon (SEO) genellikle küçük ve orta düzeydedir. işletmelerde yapılacaklar listesinde düşük öncelikli bir görev olarak görülür. Bu genellikle hiç yapılmadığı anlamına gelir. Google’ın arama sıralamasında üst sıralara ulaştığınızda, en başarılı şirketler için bile imkansız bir başarı gibi görünüyor. Geldiğiniz yeri korumak için mücadele etme motivasyonunu bulmak zor olabilir.

Geçmişte, SEO için zaman ve bütçe, doğal bir Google aramasının en üstünde bir web sitesi belirledi ve web trafiğinin sağlıklı bir kesitini sunuyor gibi görünüyor.

Ancak, bu günlerde işler daha karmaşık ve rekabetçi, ancak kullanılan araçlar deneyim gerektiriyor. Görmeye değer beş SEO gereksinimi:

  1. Temel operatör (ücretsiz)

“Site sütun araması” veya “Site:” olarak bilinen tekniği kullanarak, sitenizdeki hangi sayfaların dinamik ve optimize edilmiş olduğunu belirlemek için Google Arama’yı kullanabilirsiniz.

Çoğu SEO uzmanı, Google arama sonuçlarının bir şirketin teklifini yeterince yansıtıp yansıtmadığını doğrulamak için sonunda kullanacaktır. Ayrıca, ürünleriniz veya hizmetleriniz için tipik aramalarla ilgili olmayan çok sayıda alakasız web sitesi olup olmadığını öğrenmek için de kullanabilirsiniz.

Ürün veya hizmetiniz için sık arama terimleri (örneğin, “İstanbul’da halı yıkama”), mavi ve yeşil metin satırlarında veya sayfa

OKUMALISIN  Google My Business Nedir, Nasıl Kullanılır?

İstediğiniz arama terimlerine daha uygun olması için bunu web sitenizden veya içerik yönetimi aracınızdan düzenleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Bu noktada, çift sayfalara dikkat etmek de çok önemlidir. Google, aynı anahtar kelime araması için aynı alandaki sayfaları seçmek kafa karıştırıcı olduğundan, aynı içeriği ve aynı kelimeleri kopyalamaktan hoşlanmıyor. Ziyaretçilerin sayfalarınızda ne kadar zaman geçirdiklerini veya sayfadan neden hızla ayrıldıklarını inceleyerek bunu kolayca anlayabilirsiniz.

2.)Bağlantılar ‘iç ve dış bağlantılar’ (ücretsiz / ücretli)

İç içerik bağlantılarına ek olarak, dışardan gelen dış bağlantılar (backlink) genellikle SEO sıralamasında en önemli faktördür. Diğer endüstri portalları ve resmi web siteleri sayfalarınıza bağlantı veriyorsa, Google web sitenizin önemli olduğunu belirleyebilir.

“Ücretli anahtar kelime bilgileri, Binlerce varyasyonun en etkili anahtar kelimelerini anlayın  yardımcı olabilir.”

Ancak, bu nitelik miktardan daha fazladır. Birçok web sitesi sahibi, kalitesini artırmak için birçok düşük kaliteli bağlantı içeren web sitelerini cezalandırdı. Bu, Google pengueni gibi algoritma güncellemelerinde belirtilmiştir.

Majestic gibi araçlar rakiplerinizden değerli bağlantılara izin verir. Bu bilgilerle, otorite sinyallerini daha doğru taklit edebilir ve aramada birbirleriyle daha yakın rekabet edebilirsiniz.

Bağlantılar sadece otorite ile ilgili değildir. Alaka düzeyi de çok önemlidir; Bu nedenle, endüstri web sitelerinizden veya sayfalarınıza bağlantı veren niş şirketlerden daha fazla bağlantı bulmayı deneyin. Nakliye bağlantılarının mükemmel bir kaynağı, bir uzman dizini veya sektörünüze özgü en önemli 10 ürün / hizmet olabilir.

Harici bağlantılarla ne yapacağınızı hala bilmiyorsanız, backlink nedir? Ne işe yarar? Makalemizde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

  1. Analiz ve konsol (ücretsiz / ücretli)

Rakiplerinizin çitlerini gözlemlemek, doğal arama gelirinizi nasıl artıracağınız konusunda size yararlı bilgiler verecektir. Örneğin, Ahrefs hangi sektörden bağımsız olarak hangi sayfanın ve hangi anahtar kelimenin rakiplerinizin web sitelerine en fazla trafik getirdiğini görmenizi sağlayan bir araçtır. Anahtar kelime trafiğini ve diğer şirketlerin sonuçları tarafından sunulan fırsatları bilmek istiyorsanız, bu çok yararlıdır.

OKUMALISIN  En iyi WordPress SEO Eklentileri

Google Analytics ayrıca benzersiz bilgiler sunar. Ancak, kendi web sitenizdeki trafiği ve kaynağı anlayabilirsiniz. Bu, Google’ın anahtar kelimelerinizin sıralanması gerektiğini düşünüp düşünmediğini belirlemek için kullanabileceğiniz Google Arama Konsolu için de geçerlidir.

Başka bir ücretsiz araç olan Yandex Metrica’yı da kullanabilirsiniz

4-Konunun analizi (ücretsiz)

Google’ın Hummingbird güncellemesi, teklifler ve web sitesi içerik aramaları arasında daha geniş bir konu alaka düzeyini anlamayı daha akıllı hale getirdiğinden, anahtar kelime yoğunluğu SEO dünyasında giderek daha önemli hale geliyor.

Rakiplerinizin web sitesinin içeriğini kopyalayın ve rakiplerin bahsettiği sorunları anlamanıza yardımcı olmak için bu araçlardan birini kullanarak Honed.co veya Küçük SEO Araçları’na (Yoğunluk Aracı) yapıştırın. Yoğunluk aracını kullanmadan önce öğenizi İngilizce karaktere göre yeniden düzenlemelisiniz. Çünkü bu araç Türkçe karakterleri desteklemiyor. Türkçe Deasciifier aracı ile Türkçe yazılmış makalenizi İngilizce karakterlere çevirebilirsiniz.

Bunlar Google’daki konumunuza katkıda bulunur. Bu araçla nasıl içerik oluşturacağınızı biliyorsanız, oluşturduğunuz makalelerde mükemmel içerikler oluşturabilirsiniz. SEO ile uyumlu bir makaleyi nasıl yazarım? Sitemizde arama yapabilirsiniz.

Bu tema fikirlerini kendi web sitenizde kullanın. Bunun gibi araştırmalar, web sitenizin bölümlerini veya sayfa başlıklarını ilgili konuları gösterecek şekilde yeniden yapılandırmanıza yardımcı olarak SEO çalışmanızda çok yararlı olabilir.

Bugün Google, yaklaşık 10 önemli anahtar kelime için tek bir web sitesi oluşturuyor. Rakiplerinizin sıklıkla birlikte kullandığı terimleri bilmek, çevrimiçi içeriğinizin mümkün olduğunca etkili olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

 

  1. Ödenen bilgiler (ücretsiz / ücretli)

Ödeme anahtar kelime analizi, binlerce varyasyonun anahtar kelimelerini daha etkili bir şekilde anlamanıza yardımcı olabilir. AdWords’te küçük bir kampanya oluşturduğunuzda, Google Analytics’te dönüşüm hunileri oluşturmuş olmanız koşuluyla, hangi anahtar kelime varyasyonlarının dönüştürüldüğünü görebilirsiniz.

 

SEMrush ile WordStream veya KeywordTool araçlarını test etmek için anahtar kelime varyasyonlarını tanımlayabilirsiniz. Örneğin, ürün için anahtar kelimeler, konumlar, renkler, boyutlar ve eş anlamlılar içeren tamamen doğru bir yol izleyin.