skip to Main Content
Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nasıl Yapılır
SEO Çalışması Nasıl Yapılır

 

SEO hakkında bir şey öğrenmek isteyenler, yani arama motoru optimizasyonu, SEO çalışmaları hakkında bilgi almak ve SEO’nun öğrendiklerini uygulayarak nasıl çalıştığını öğrenmek isterler. Bazı terimler SEO çalışmaları karıştırılır ve bazı insanlar işteyken SEO endüstrisine girmeyi önermez. Ancak, bu durum doğrudan SEO terimleriyle karşı karşıyadır ve bu terimlerin öğrenirken olduğu gibi ezberlenmesi gerektiği görülmektedir. Ancak, gerçeğe bakarsanız, bunları kullandıkça SEO ile ilgili terimler öğrenilir.

Site Seo  çalışmaları

Her şeyden önce, SEO çalışmalarının iki şekilde gerçekleştirildiğine dikkat çekiliyor. Site içi ve site dışı SEO’dur ve SEO çalışması içeriden başlar. Sitenin tasarımı esas olarak sağlanmaktadır. Yerinde SEO uygulaması, site dışı SEO uygulaması için temel oluşturduğu için son derece önemlidir. Google isteği gibi web sitesi sayfaları dikkatle yapılandırılmalıdır.

Anahtar kelime tanımlama stratejisi
Google tarafından sağlanan hizmetlerin kullanımı, SEO çalışmaları  başarılı sonuçlar elde etmek için önemli bir rol oynamaktadır. Anahtar kelimeleri belirleme stratejisiyle ilgili olarak, Google, sağlanan bağlantıya göre anahtar kelimelerin yoğunluğunu ölçer. Sayfaları ayarlarken, sayfa kelime yoğunluğuna göre yapılandırılmalı ve meta anahtar kelimeler asla girilmemelidir. Hedef kelimeler başlıkta, alt başlıklarda ve bazı makalelerde bulunur ve makalenin bazı yerlerinde görünmelidir. Makaledeki kelime sayısına bağlı olarak, uygun bir oranda birden fazla anahtar kelime verilmelidir. Aynı zamanda, makale makaledeki görsel örneklerle güçlendirilmelidir.

Meta etiketlerin anlamı
Web sitesi sıralamasında önemli bir yer tutan ve ilk yerlere ulaşmak ve ziyaretçi sayısını artırmak için yerlere değer veren meta etiketin kullanımı, makalenin kısa bir özetidir; ana başlık ve bu 15 kelimelik paragrafta kesinlikle bir anahtar kelime. Kullanım şeklinde bir uygulamadır.

Web sitesi hız testi
Web sitelerinin ve sayfaların hızlı olması ihtiyacı, web sitesindeki ziyaretçileri daha uzun süre tutan bir durumdur. Bu nedenle, web sitesi sahipleri web sitelerini hızlandırmanın yollarını bulmak için web sitesi hız testini kullanmalıdır. Arama motorlarının Google’ın page speed hız ölçüm aracıyla optimize edilmesi gerekir.

URL yapısını inceleyin
Başka bir yükseliş işareti, web sitelerinin URL yapısıdır. URL yapısının anlamı iyi anlaşılmasa da, soruna önem verilmeli ve web sitelerinin URL yapısını basit tutmaya dikkat etmeleri gerekir.

Görsellik önemi.
Web sitelerinde görsel içerik yayınlayan kişilerin görsel URL yapısını basitleştirmekten gurur duymaları gerekir. Aynı zamanda görüntülere ALT etiketleri eklenmelidir.

Uyumlu mobil site
Google, mobil ve masaüstü cihazlar için SEO ile ilgilenir. Bu nedenle, masaüstü bilgisayarlarla ve mobil cihazlarla uyumlu web siteleri oluştururken web sitesi sahiplerinin dikkatli olması gerektiği ortaya çıkıyor. Özellikle, akıllı telefonların artan kullanımı ile, cep telefonları tarafından internet bağlantılarının sağlanması web sitelerinde sağlanan SEO çalışmalarını kesinlikle mobil cihazlarla uyumlu hale getirdi.

Google’ın en hızlı değişen teknolojiye ayak uyduran mekanizma olması, Google’ın ayrıntılara önem vermesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle, Seo Works’te masaüstü ve mobil uyumluluğun farklılaşması, herhangi bir cihazdan İnternet’e bağlandığında web sitelerini ziyaret edenlerin sayısında artışa neden olur.

Site dışı SEO çalışması

Geri bağlantı al
SEO çalışmalarında temel gereksinimlerden biri! Önceki dönemlerde bir siteden geri dönüş almanın önemi çok önemli değildi. Ancak, Google güncellemesinden sonra, her backlink yüksek kaliteli web siteleri tarafından ele geçirilmelidir. Google, web siteleri birbirini önerdiğinde geri bağlantıların anlamını özetleyebilir.

Google, birbirini öneren ve makalelerde geri bağlantılar içeren web sitelerini ve zaman zaman Google Bots’un ziyaret ettiği web sitelerini sever. Bu nedenle, Google güncellemesi göz önüne alındığında, backlink satın almanın popüler web sitelerine dahil edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde, alan adı bir geri bağlantı gerektiren siteden düşükse sitenin ilerlemesi önemli ölçüde değişmez.

OKUMALISIN  SEO'nuza Fayda Sağlamak İçin Yoast Ayarlarını Ayarlama

Ayrıca, kaliteli site geri bağlantıları almanın kolay olmayan bir durum içerdiğine dikkat edilmelidir. Bu web siteleri her isteğe kolayca geri dönüş sağlayamayabilir. Bu nedenle, bu noktada birkaç yöntem vardır.

Siteiçi seo  optimize edilir?
Yerinde optimizasyon, sitenin kullanıcıların ve arama motoru robotlarının gördüğü bölümünü kapsar. Yerinde maksimum optimizasyon verimliliği elde etmek için site altyapınızın bu gereksinimleri karşılaması gerekir.

 

 • Dizin Oluşturma Web sitenizin dizine eklenmesi kolaydır, ancak karmaşık bir sistemi vardır. Size web sitenizin nasıl endekslendiğini söylemek istiyorum. Ücretsiz ve ücretsiz endeks işlemleri yapan ping siteleri vardır. Ancak, en doğru indeksleme yöntemi doğaldır. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google Arama Motoru, “Google Gibi Getir” web yöneticisi aracı, web sitenizin veya sayfalarınızın dizine eklenmesini garanti edebilir. Düzenli olarak içerik girerseniz, bir hafta boyunca ziyaret ederek web sitenize düzenli olarak Google Botlar alabilirsiniz. Düzenli olarak içerik girdiğiniz ve sunucularla ilgili herhangi bir sorun olmadığı sürece sayfalarınız düzenli olarak dizine eklenir. Şimdiye kadar, gün çok önemliydi. Aşırı kullanılmış etiketler artık site için sorun oluşturmuyor. Bu nedenle, 2-3’ten fazla etiket kullanmamaya dikkat edin. Kullandığınız etiketler, arama motorlarındaki dizin numaranızı da artırır. Arama motorlarında 404 sayfayı dizine eklediyseniz, bunları tanımlamalı ve raporlamalısınız. Yanlış sayfalar web sitenizi etkiliyor ve ziyaretçilerinizi kaybetmenize neden oluyor.

 

 • Sitenizin doğru ve hızlı bir şekilde taranabilmesi için robots.txt dosyanızın indirilmesi gerekir. Robots.txt dosyasıyla, sitenizin hangi sayfalarının dizine eklenip endekslenmeyeceğini belirleyebilirsiniz. Domain.com/robots.txt adresini girerek sitenizde bir robots.txt dosyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu dosyanın varlığı, arama motorlarına sempati duyduğunuzu gösterir.

 

 • DomainDomain, web sitenizin ve işletmenizin en önemli öğesidir. Üstatlık, özellikle kelime tabanlı SEO çalışması yapmak istiyorsanız, ana faktörlerden biridir. Örneğin; Alaçatı Otelleri, Alaçatı Otelleri, Alaçatı Otelleri ilk sayfasında olmak istiyorsunuz. Etki alanı adresiniz alacatiotelleri.com ise, büyük fayda elde edersiniz. Arama motorları kısa alanları daha çok sever. Alan adınız için SSL edinerek, web sitenizi arama motorları gözünde daha güvenilir hale getirebilirsiniz. Ülkemiz için alan adı uzantılarının önem derecesini şu şekilde sıralayabiliriz.
  .com (küresel bir öncelik)
  .com (Türkiye’nin en prestijli uzantısı)
  .gen.tr (Tr uzantısı nedeniyle etkilidir)
  .Ağ
  .Organ
  Diğer TR uzantıları
  Diğer uzantılar

 

 

 • YaşıSEO domain Bir web sitesi ne kadar eski olursa, SEO çalışmalarınız o kadar etkili olacaktır. Atıfta bulunulan bir web sitesinin en az 6 ay aktif olması gerekir. Yakın zamanda açılan bir sitede SEO çalışması yapabilir ve siteyi bir spa alanına koyabilirsiniz.

 

 • Site HaritasıSite Haritası, arama motorlarının sitenizdeki en son değişiklikleri kolayca görmesine yardımcı olur. Site haritaları otomatik olarak güncellenmelidir. Site haritanız otomatik olarak güncellenmezse, her makale eklediğinizde güncellemeniz gerekir. Site haritalarını kategoriye veya türe göre ayırabilirsiniz. Birkaç site haritasının oluşturulmasından yararlanacaksınız. Kurallı URL Birden çok sayfadaki aynı içerik, arama motorları tarafından yinelenen içerik olarak algılanır. Web sitenizi bu durumdan korumak için kolay etiket

 

 • Canonical Url kullanmanızı öneririm. İçerik ve bağlantı çakışmalarını önleyen Standart URL, META etiketlerine benzer Rel Canonical olarak da kullanılabilir. Kanonik hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 

 • Breadcrumb Özellikleri Bu özellik, e-ticareti ve farklı kategorilerdeki web sitelerini desteklemelidir. Bu, alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı ziyaret edilebileceği anlamına gelir. Breadcrumbs, web sitenizi ziyaret edenlere kolaylık sağlar ve arama motorlarına kolaylık sağlar. Örnek: Ana Sayfa> Emlak> Konut> Satış> Konut
OKUMALISIN  Black Hat SEO Nedir? Nasıl yapılır

 

 

 • Bozuk Bağlantılara Bağlantılar Arama motorlarında, diğer web sitelerinden web sitenize bağlantılar referans olarak kabul edilir. Bu yönlendirme bağlantıları nedeniyle sıralama arttıkça, bu bağlantılar silinebilir veya web sitenize zarar veren bağlantılar olabilir. Bu nedenle, web siteniz için sağlanan bağlantıları tanımlamalı ve silinmiş ve zararlı bağlantıları arama motoruna bildirmelisiniz. Bu web sitelerine “Web Yöneticisi Araçları” bölümündeki “Web sitenize bağlantılar” bölümünden erişebilirsiniz.

 

 • Mobil Tema Son yıllarda cep telefonlarının artan kullanımı ile arama motorları, kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için mobil temaları destekleyen web sitelerinin değerini de artırmıştır. Google’ın 21 Nisan 2015’te mobil web sitelerine güncellemesi bunlardan biridir. Nisan ayından itibaren mobil ve masaüstü sıralamasında büyük farklılıklar olacaktır. Mobil web sitesi olmayan web siteleri, arama motoru sıralamalarında düşük sırada yer alır.

 

 • Sayfa hızı Sitenin hızı veya sayfanın hızı, SEO çalışmasını doğrudan etkileyen bir faktör değildir. Ancak, mobil değerlendirmeler yakında etkili olacak. Bugün geri döndüğünüzde, web sitesinin yavaşlığı, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi hemen terk etmeleri veya orada biraz zaman geçirmeleri anlamına gelir. Bu durum zamanla sıralamada düşmenize neden olur. SEO’ya başlamadan önce web sitenizin hızını kontrol etmeyi unutmayın.

 

 • Tasarım aslında çok uzun bir konu, ama sizin için öncelikten bahsedeceğim. Web sitenizin tasarımı en son teknoloji kullanılarak kodlanmalıdır. Arama motorlarının en sevdiği Web 2.0 ile oluşturulan bir web sitesi ile her zaman farkı anlayabilirsiniz. Bazı eski kodlar arama motorları tarafından zararlı olarak kabul edilir. Bu nedenle, eski kodların web sitenizde kullanılmadığından emin olun

 

 • Web sitenizdeki tablo, şema ve etki Javascript yerine CSS olarak kodlanmalıdır. Çünkü arama motoru robotları Javascript kodlarını tanımıyor ve dizine eklemiyor. Bu nedenle, sitenizin özel alanlarını CSS ile kodladığınızdan emin olun. Tarayıcıların web sitelerini çalışma zamanında şeffaf bir şekilde açmaları için tasarımınızın W3C standartlarına uygun olduğundan emin olun.

 

 

 • Dahili bağlantılar Site genelinde 60 ila 120 dahili bağlantı kullanılması önerilir. Ancak, bu bildirimler ara konumlar için zorunludur. E-ticaret, haber siteleri ve blog siteleri gibi büyük web siteleri bu kritere dahil değildir.

 

 • SEO’daki en önemli faktörlerden biri H etiketleridir. Sitede başlık yapısı oluşturmak için kullanılır. Bu h1, h2, h3, h4, … ‘nin ötesine geçer. H etiketleri sitenin her sayfasında kullanılmalıdır. Bu etiketleri kullanırken kurallara uyulmalıdır. Ana başlık her zaman h1. Günde başlamalıdır. Altyazılarda h2, h3, … olarak devam etmelidir. Başlıklar ve içerik, kuyruk kesintiye uğramadan doğru oluşturulmalıdır.

 

 • başlık (başlık) Web sitenize erişmek için ana faktörlerden biri olan son kullanıcının başlığı, içeriğini özetleyen bir arama hacmine sahip anahtar kelimeler kullanmalıdır. Word SEO, açıklığın en önemli faktörlerinden biridir. Arama motoru sonuçlarını almak istiyorsanız, doğru hedef kelimeleri kullanmalısınız. Kendinizi web sitesine veya hazırladığınız içeriğe ziyaretçi olarak tanıtın. “Hangi arama terimlerini kullanırsınız?” Söylemeyi unutma. Size başlığın uzunluğunun 50 ila 60 karakter arasında olduğunu söyleyeyim. Daha uzun başlıklar arama motorlarında “Sosyal Medya Danışmanlığı | Sosyal Medya Hizmeti | Crm M … ..” olarak listelenmektedir.

 

 • Açıklama SEO çalışmasının ana faktörlerinden biri olan açıklama metni 140 ila 160 karakterden oluşmalıdır. Bu açıklayıcı metin, sayfanızı tanımlayan kısa metin olarak işlev görür. Anahtar kelimenizi ve türevlerini kelime tabanlı SEO çalışmalarından paylaşmayı unutmayın. Ancak, sözcük eklerken cümlenin akışının bozulmadığından emin olun.

 

 • İçerik Web sitesinde kullanılan içerik uzun ve bilgilendirici olmalıdır. Okuyucu metni okurken siteden ayrılmamalıdır. Bu, içeriğin okuyucuyu web sitesinde tutması gereken süredir. SEO uyumlu bir makale burada devreye giriyor. İçeriğinizi tanımlayan anahtar kelimeler ve türevler doğru bir şekilde tanımlanmalı ve web sitesine eklenmelidir. Web sitenize eklenen içerik en az 300 kelime içermelidir. Örneğin, makalenin önemli bölümlerini farklı metin türleriyle işaretleyin. B. kalın ve italik. Kolay okuma için paragraflar ve altyazılar ekleyin.
OKUMALISIN  SEO 2020 En iyi 11

 

 • Anahtar Kelime Yoğunluğu Web siteniz veya kurumsal web siteniz için ana anahtar kelimeleri belirleyin ve içeriğinizi bu anahtar kelimeleri aşmayacak şekilde oluşturun. İçeriğinizdeki anahtar kelimelerin yoğunluğu, arama motorlarının web sitenizin neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Anahtar kelime yoğunluğu, içeriğin uzunluğuna bağlı olarak% 4 ile% 5 arasında olmalıdır.

Görsel alt etiketler Arama motorlarının görsel bölümlerinde daha iyi sıralamalar elde etmek ve oradan sonuç almak için resimlerinize altyazı eklemeyi unutmayın.

Site Dışı Seo  Nasıl  Yapılır

SEO çalışmasının en önemli parçası olan tesis dışı SEO çalışması, işin% 60’ını oluşturmaktadır. Site dışı SEO çalışması verimliliğinizi azaltacaktır. Bu çalışmanın temeli backlink çalışmasıdır.

 

 • SEO backlink bağlantıları Link backlink üzerinde çalışırken en büyük hatalardan biri daha fazla bağlantı almak için yararlı olmasıdır. Daha fazla bağlantı alırsanız, web siteniz daha iyi olacaktır. Sektörünüzle ilgili yüksek kaliteli web siteleri ve bu web siteleri için web sitelerini kontrol etmek ve düzenli olarak ziyaret etmek önemlidir. Aldığınız bağlantıların web sitenize ziyaretçi gelmiyorsa, aldığınız bağlantı çok az kullanılır. Peki, web sitesinin yüksek kaliteli veya lisanslı bir web sitesi olduğunu nasıl anlarsınız? Her şeyden önce, web sitesinin içeriği düzenli olarak güncellenmelidir. Ücretsiz ve ücretli araçlarla ziyaretçi başarısını ve global sıralamalarını kontrol edebilirsiniz. Google’ın kendisi için önemli gördüğü haberleri olan kayıtlı web sitelerini seçebilirsiniz.

 

 • Metin bağlantısı çalışması Metin bağlantıları en çok kullanılan bağlantı çalışmasıdır. Başlığınızı tanımlayabilir ve aynı zamanda hedef kelimelerinizi vurgulayabilirsiniz. Metin bağlantılarının incelenmesi, kelime tabanlı SEO çalışmasında en büyük rolü oynar. Akılda tutulması gereken en önemli şey, bu çalışmada bir makaleden en fazla 3 bağlantı oluşturmaktır. Aşırı bağlanma sizi spaya götürebilir. Metin bağlantılarını inceleyerek alabileceğiniz bağlantı türleri hakkında biraz konuşalım.

 

 • Promosyon Ürünleri Alınan promosyon ürünleri metin reklamlardır. Asıl amacın hizmetinizi ve web sitenizi tanıtmak olduğunu unutmayın. Sektörünüzden veya ilgili web sitelerinden, kayıtlı haber sitelerinden ve kişisel bloglardan tanıtım makaleleri alabilirsiniz.

 

 • Bloglarınızı blog sayfalarında, özellikle Blogspot, WordPress ve Tumblr’da açabilir, sektörünüze makaleler ekleyebilir ve web sitenize bağlantılar ekleyebilirsiniz.

 

 • Forum Tanıtımı Kitlelere ulaşmanın bir diğer kolay yolu forumları kullanmaktır. Çeşitlilik sunabilir, ancak kaliteli ve toplu olduğunu düşündüğünüz yerlerden reklamlar ve web sitelerine bağlantılar ekleyebilirsiniz.
 • Bu, Forumlar gibi kitlenin yüksek olduğu alanlardan biridir. Doğrudan posta kullanmadan yüksek kaliteli sözlüklerde promosyonlar çalıştırabilirsiniz.

 

 • Sosyal medya hesaplarında paylaşılan sosyal medya yayınları, kalıcı bağlantı türleri olarak dizine eklenir. Bu tür, tanıtım öğelerinden önemli ölçüde farklı değildir. Açıklamanızın ilk satırı başlıktan sonraysa, dizin açıklama olarak kullanılır. Bu kesinlikle bağlantı çeşitliliği için kullanmanız gereken bir yöntemdir. Birçok sosyal platforma aktif olarak katıldığınızdan emin olun. Öte yandan, bulunması en kolay kaynaktır. Bazı arama motorları, özellikle Google ™, reklamın etkinliğini artırmak için İnternet taramasını çerezler şeklinde kaydeder. Bu çerezlerin son zamanlarda sıralama üzerinde etkisi oldu. Çerezde kaydedilen web siteleri daha yüksek sıralanabilir, böylece kullanıcılar istedikleri sonuçları daha hızlı alabilirler.