skip to Main Content
Hemen Çıkma Oranınızı Nasıl Azaltabilirsiniz?

Hemen Çıkma Oranınızı Nasıl Azaltabilirsiniz?

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür
Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen  Çıkma Oranı  Nedir

Hemen çıkma oranı, dijital pazarlamayı ölçmek için en önemli önlemlerden biridir. Bir web sitesinin genel kullanıcı deneyiminin ne olduğunu merak ediyorsanız, önce onu incelemeniz gerekir.

Ziyaretçiler sayfadan hemen ayrılırsa, bir sayfayı görüntüledikten sonra sayfa ve siteden ayrılırlar. Bu tanım yeterince basit olsa bile, zıplamaya çalışmanın altında yatan neden biraz daha karmaşık olabilir.

Bazen yüksek bir hemen çıkma oranı, kullanıcı deneyiminin kötü olduğunu gösterir. Bununla diğer zamanlarda yüksek bir hemen çıkma oranı, pozitif bir kullanıcı deneyiminin bir göstergesi olabilir.

Örneğin, bir kullanıcı akşam yemeğini hazırlamak için bir tavuk tarifi aradığında ve bir arama sonucunu tıkladığında, aradığı malzemeleri hemen görür ve tarif harika bir kullanıcı deneyimidir. Kısacası, ziyaretçi aradıkları bilgiyi hemen buldu ve sonra web sitelerinden ayrıldı.

Bir kullanıcı bir tavuk tarifi görüntülemek için bir web sitesine geldiğinde ve bir tavuk parmesan tarifi gördüğünde, hızlı bir şekilde web sitesinden ayrıldı. Bu onun için kötü bir kullanıcı deneyimi olacak. Ziyaretçi aldatılıyor ve ihtiyaç duyduğu içerik burada değil. Bu durumda yüksek bir hemen çıkma oranı vardır.

Yüksek hemen çıkma oranlarını yönetmenize ve bu olumsuz durumlarda kullanıcı deneyimini geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı kanıtlanmış ve yararlı ipuçları vardır. Web sitenizin hemen çıkma oranını azaltmak için bu ipuçlarını kullanın.

Hemen Çıkma Oranının Düşürülmesi İçin Neler Yapılmalıdır

1.İlk sayfanın yükleme süresine dikkat edin
Bir kullanıcının bir sayfanın yüklenmesi için çok uzun süre beklemesi (ve çok uzun süre beklemesi gerekiyorsa), inanılmaz derecede olumsuz bir kullanıcı deneyimi sunar. Bir ziyaretçi sayfa içeriğini hemen göremezse, bu içerik önemli değildir.

Sayfa yükleme süresi mobil cihazlarda daha da önemlidir. Çünkü kullanıcılar, yavaş yükleme süreleri söz konusu olduğunda hemen çıkma problemleri yaşama olasılığı daha yüksektir.

2. Site aramasını optimize edin
Birçok web sitesi henüz yerel arama işlevlerini kullanmamaktadır. Site araması, kullanıcının sayfayı veya siteyi tamamen terk etmek yerine, hemen bir sayfada görmedikleri belirli bir şeyi aramasına olanak tanıyan son derece kullanışlı bir araçtır.

3. Basit gezinme öğelerini kullanın
Gezinme, ziyaretçilerimiz için kolay olmalı. Bir kullanıcı bir web sitesine girdiğinde, aradığı içeriğin tam olarak nerede olduğunu bilmelidir. Bu kolay değilse ve gezinme öğeleri için sezgisel bir kullanım durumu varsa, kullanıcı büyük olasılıkla siteden ayrılacaktır.

OKUMALISIN  Featured Snippet Nedir ?Nasıl yapılır?

4. mükemmel tasarım için Amaç
İyi bir site tasarımı sezgiseldir ve kullanıcıya güven sağlar. Ziyaretçiler, gezinmesi zor veya güvenmesi zor olan bir web sitesinde çok fazla zaman harcamazlar.

Sadece estetik açıdan hoş olmayan, aynı zamanda işlevsel, sezgisel ve gezinmesi kolay harika bir tasarımla başlayarak, ziyaretçilere basit bir kullanıcı deneyimi sunmaya çalışmalısınız.

5. Mobil uyumluluğa dikkat edin

Mobil kullanıcılar, masaüstü kullanıcılardan çok daha az sabırlı. Bir sitenin kullanıcılara sağlam bir kullanıcı deneyimi sunmak için esnek olması gerekir.

6. Okunabilirliği artırın
Bir web sitesinin içeriği açık ve etkili bir biçimde olmalıdır. Bu kullanıcı deneyimi için çok önemlidir. Çünkü bir siteyi ziyaret eden herkes büyük ve düzensiz metinleri görmek istemez. Bu durumda, kullanıcılar genellikle diğer içeriğe geçmeye çalışır.

Bununla birlikte, bu içerik madde işaretleri veya resim ve video içeriği de dahil olmak üzere daha küçük bloklar halinde biçimlendirildiğinde, kullanıcının bu içeriği işlemesi çok daha uygundur ve içeriği genel olarak okuma eğilimindedir.

7. Kısa paragraflar oluşturun

Bir web sitesini daha okunabilir yapan en önemli şeylerden biri içeriğin uzunluğudur. İçeriği kısa ve anlaşılması kolay paragraflara biçimlendirmeye çalışmalısınız. Bu, web sitenizi ziyaret eden kişilerin aradıkları içeriği hızlı bir şekilde okumasına olanak tanır.

8.Farklı içerik türleri kullanın

Web sitesi okunabilirliğine başka bir yaklaşım, kullanıcı için metinden farklı içerik formatları oluşturmaktır. Video içeriği inanılmaz derecede ilginç ve düz metinden çok daha dikkat çekici.

 

Yüksek kaliteli görüntüler ayrıca ziyaretçileri bir web sitesine çekmeye ve hemen çıkma oranını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

9.Alakalı anahtar kelimeler kullanın

Bir site için geçerli alakalı anahtar kelimeler kullanmalısınız. Bir web sitesi bir anahtar kelime için belirgin bir şekilde öne çıkıyorsa, ancak web sitesinde bu anahtar kelime konusunda hiç içerik yoksa, kullanıcı hızlı bir şekilde web sitesinden ayrılır. Ayrıca, ziyaretçilerin kullanıcı deneyiminde hayal kırıklığına uğraması ve onları kandırdığını düşünmesi muhtemeldir.

10.İlgili hedef grupla iletişime geçin

Alakalı anahtar kelimeler gibi, alakalı tüm içerik web sitesinde kullanılmalı ve doğru kullanıcıları hedeflemelidir. Web sitesi için birincil hedef kitleyi tanımlamalı ve bu hedef kitle etrafında niş içerik oluşturmalısınız.

 

Yönlendirme çok geniş olmamalıdır. Web sitenizin ne aradığını bilmeyen kullanıcıların yakalanma olasılığı çok yüksektir. Belirli bir kullanıcı grubuna odaklanırsanız, web sitenizin neler sunduğunu bilmek isteyen kullanıcıları bulabilirsiniz. Bu kullanıcılar web sitenizi keşfetmeye gönüllü olur.

OKUMALISIN  Mutlaka bilmemiz Gereken 9 SEO Alışkanlığı

11.Açılır pencerelerden kaçının

Kullanıcılar genellikle can sıkıcı pop-up’ları sevmezler. Bu can sıkıcı pop-up’lar kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Onlardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz.

12.Dikkat dağıtan reklamları sınırlayın

Pop-up’lardan kaçınmak gibi, reklamların dikkatini dağıtmamaya çalışmalısınız. Kullanıcının dikkatinin dağılmaması için sabit reklamlar yerleştirmek önemlidir. Bu şekilde kullanıcılara doğru noktalara odaklanmak için farklı seçenekler sunar.

13.Harekete geçirici mesajları kullanın

Bir harekete geçirici mesaj web sitesinde açıkça görülebilir olmalıdır. Bir harekete geçirici mesaj kullanıcıyı ikna etmek için bir zorluk olmalıdır. Hareket etmeniz istendiğinde daha ince detaylara dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Renkler, yazı tipleri, kelimeler vb. Kullanılmış bir kişinin harekete geçirme çağrısında bulunup bulunmadığı üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Bu nedenle, her bir öğenin nasıl daha iyi sınıflandırılabileceğini düşünmek önemlidir.

14. Bozuk bağlantıları sınırlayın
Birçok bozuk bağlantı yalnızca kötü bir kullanıcı deneyimine yol açar. Ziyaretçiler aradıkları içeriği bulamazlarsa, web sitesinin kullanımından memnun olmazlar, hayal kırıklığına uğrarlar ve web sitesinden ayrılırlar.

Bir web sitesindeki bozuk bağlantıları bulmak için Google Analytics veya Screaming Frog gibi tarayıcılar kullanabilirsiniz. Her iki araç da size bu konuda yardımcı olacaktır.

15. İç bağlantı stratejisine odaklanın
Web sitesindeki bir kullanıcıyı korumak için dahili bağlantıları kullanmanız gerekir. Bunu yapmak, kullanıcıların web sitenizde kalma olasılığını artırır. Bu, kullanıcıların aradıklarını bulmalarına yardımcı olur ve kullanıcı deneyimini daha iyi bir noktaya getirir.

16. Bağlantıları yeni bir sekmede aç
Güçlü bir dahili bağlantı stratejisi oluştururken ve diğer web sitelerine bağlantı oluştururken bağlantıların yeni bir sekmede açılmasını sağlamak önemlidir. Bu, kullanıcının aynı anda birden fazla sayfa açmasına ve sitede geçirilen zamanı artırmasına olanak tanır.

17. Yararlı 404 sayfalar oluşturun
Bir 404 sayfası kullanıcıya “sayfa bulunamadı” mesajı göndermemelidir. Kullanıcının siteden ayrılmaması için alternatif gezinme seçenekleri de sunmalıdır. 404 sayfanızı bu yönde kullanışlı hale getirmeye çalışmalısınız.

18. Blog yayınınızı düzenli olarak gönderin
Kullanıcıları bir web sitesini ziyaret etmeye ve bir web sitesinde kalmaya ikna etmek için, keşfedilebilecek çeşitli temalar sağlamak üzere içerik oluşturmaya çalışmalısınız. Bir blog gönderisini düzenli olarak yayınlamak size yardımcı olmanın en iyi yoludur.

 

Hemen Çıkma Oranı  Nasıl Hesaplanır

Siteden hemen ayrılan kişi sayısını siteye gelen toplam ziyaretçi sayısına böler ve sayıyı 100 ile çarparsanız hemen çıkma oranını, yani hemen çıkma oranını hesaplarsınız.

Örneğin, web sitenizi toplam 5.000 kişi ziyaret etmiş ve ana sayfadan başka bir sayfayı ziyaret etmeden web sitesinden 1.500 kişi ayrılmışsa,

OKUMALISIN  Site Hızı Yükseltmek İçin En iyi İpuçları

“(Site terk / toplam site ziyaretçisi) x 100 = hemen çıkma oranı) formülünü kullanın

(1.500 / 5.000) x 100 = 30 – hemen çıkma oranı hesaplanabilir. % 30 oranı, hemen çıkma oranı olarak hesaplanır.

Bu hesaplamayı site genelindeki ana sayfa için, belirli segmentler için veya tek bir sayfa için yapabilirsiniz. Belirli bir tarihte taranan sayfalardaki hemen çıkma sayısını aynı sayfalarda yapılan toplam giriş sayısına bölerek ve 100 ile çarparak, bu sayfa için sahip olduğunuz tarih aralığı için geçerli olan hemen çıkma oranına erişebilirsiniz / Sayfalara bakın.

Site düzeyinde hemen çıkma oranı
Hemen çıkma oranını web sitenizin tüm sayfalarında belirli bir süre için bölerseniz, bunu web sitenizin sayfalarında 100 ile çarpın. Web sitesinin tüm sayfalarına göre hemen çıkma oranını (bu dönemde) hesaplar.

Sayfa düzeyinde hemen çıkma oranı
Belirli bir tarih aralığındaki belirli bir sayfadaki hemen çıkma sayısını ilk sayfa baskı isabetine bölerseniz, yani o sayfa için toplam giriş sayısını ve sonucu 100 ile çarparsanız hemen çıkma oranını bulacaksınız işaretlediğiniz tarihte belirtilen sayfa için.

Bölümlenmiş hemen çıkma oranı
Belirli bir segmentin sayfalarında oluşan atlama numarasını bölerek, ör. Örneğin, belirli bir tarih aralığındaki “Aynı kategorideki sayfalar”, segmentli hemen çıkma oranını elde etmek için aynı segmentteki toplam sayfa girişi sayısını bölerek 100 ile çarpın.

Hemen çıkma oranı (hemen çıkma oranı ve bekleme süresi), bekleme süresi gibi veriler web sitenizin ihtiyaç duyduğu iyileştirmeleri belirlemek için araçlar olarak görülebilir.

Hemen  Çıkma  Oranı  kaç  olmalı

Hemen çıkma oranı bir yerden bir yere değişmektedir. Diğer bir deyişle, her sitenin kendi iş planı vardır, dolayısıyla hemen çıkma oranı hakkında net bilgi vermek yanlış olur. Ancak, Kissmetrics tarafından yapılan bir araştırmayı incelediğimizde, ortalama hemen çıkma oranları aşağıdaki gibi görülebilir.

hemen çıkma
hemen çıkma
  • İçerik üreten web siteleri için ortalama hemen çıkma oranı:% 50
  • Üye odaklı web siteleri için ortalama hemen çıkma oranı:% 40
  • Bloglar için ortalama hemen çıkma oranı:% 85
  • E-Ticaret web siteleri için ortalama hemen çıkma oranı:% 30
  • Hizmet sunan web siteleri için ortalama hemen çıkma oranı:% 20

Bu oranlar tüm web siteleri için gerçekçi olmasa da, bir e-Ticaret web siteniz varsa ve hemen çıkma oranı% 80 civarındaysa kesinlikle yanlış bir şey yapıyorsunuz.

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız