skip to Main Content
En Iyi  Güçlü SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

En iyi Güçlü SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Seo stratejisi
Seo stratejisi

Ne yazık ki, kendi SEO stratejilerimizi geliştirmek için daha az zaman harcıyoruz.

Her SEO stratejisi nin farklı ya da farklı olmasına bakılmaksızın, stratejinin geliştirilmesi için temel bir strateji vardır.

İşte her SEO stratejisi nin ihtiyacı olan beş özellik

Zihin haritası

Zihin haritasında stratejinizi baştan geliştireceksiniz. Zihin haritası, genellikle merkezden başlayarak kategorilerin bir alt bölümüdür. Bu ayrım daha geniş kategorilerden daha spesifik kategorilere doğru yapılır. Zihin haritası nihai stratejinizin bir görselleştirmesi değildir. Zihin haritaları, planınızı sunmak için kullanabileceğiniz araçlar değildir, ancak bunları düşünmek için de kullanabilirsiniz. Zihin haritaları, bu süreci kafanızda hayal etmenizi sağlayan araçlardır, böylece fikirlerinizin birbirine uyup uymadığını daha kolay görebilirsiniz. Stratejinin çalışma belleğinizde uygulanması stresi azaltır, böylece yalnızca düşünme veya beyin fırtınası üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Zihin haritası kullanmanın ana avantajı, doğrusal düşünememenizdir. Bir zihin haritası kullandığınızda, her şeyi ve bir bakışta beynimizin birlikte çalıştığı ağı görebilirsiniz. Bu nedenle, kendi Seo stratejisi geliştirirken bir zihin haritası oluşturmanızı öneririz.

Görsel anlatım

Stratejiniz daha belirgin hale geldiğinde, zihin haritanızdan daha derin ve daha profesyonel bir belgeye ihtiyacınız vardır. Stratejinizin bir “plan” olduğunu unutmayın. Bu, hedeflerinizin bu hedeflerle ilişkili belirli görevler, diğerlerinden önce yapılması gereken görevler, tekrarlayan görevler ve zamanla daha belirgin hale gelen alt görevler olduğu anlamına gelir. Tüm bunları müşterilerinize ve ekibinize hızlı ve kolay bir şekilde sunabilmeniz gerekir, ancak bunu tüm tarafların anlayabileceği basit ve kolayca düzenlenebilir bir biçimde de yapabilmeniz gerekir. Bu amaçla Google E-Tablolar, Trello, Workzone, Basecamp veya başka bir araç kullanabilirsiniz. Kullandığınız araç, kullandığınız araç kadar önemli değil.

Planın okunması ve gerektiğinde değiştirilmesi için plan baştan itibaren tüm taraflara açık olmalıdır. Net olması gereken diğer şeyler:

  • Kime hangi görevler verilir?
  • Önce hangi görev yapılır?
  • Hangi görevler tekrarlanır, planlanır, yürütülür veya tamamlanır?

şirket kavramı

Dahili veya harici çalışan bir SEO uzmanı olmanız önemli değildir. Bir SEO stratejisinin başarılı olabilmesi için işin sağlam bir şekilde anlaşılması gerekir. En fazla SEO değerini, marka kimliğini ve en iyi çalışan taktikleri ve engelin ne olabileceğini öğrenmek için kullanabileceğiniz güçlü yanları bilmelisiniz.

 

OKUMALISIN  SEO Uzmanı Nedir? Nasıl SEO Uzmanı Olunur

Aşağıdakiler, stratejinizi geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken kilit faktörlerdir.

Ürünü ayıran nedir?

Bu noktada bir ürün grubu veya tek bir ürün hakkında konuşabiliriz. Durumdan bağımsız olarak şirketimizi bir strateji uygulamaktan neyin farklı kıldığını bilmemiz gerekir. Bu, anlamlı olan iletişim türünü, geliştirmek istediğimiz kitle türlerini, izleyeceğimiz anahtar kelime türlerini ve daha fazlasını büyük ölçüde etkiler.

Şirketin vizyonu nedir?

Arama motorlarındaki görünürlüğümüzü etkileyen dalgalar oluşturmak istiyorsak, faaliyet gösterdiğimiz endüstri hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmalıyız. Stratejik hedeflerinizi belirleyen fikirler bulmak için şirketin vizyonuna derinlemesine bakın. Görev beyanınızın tam dogru olmadığını degerlendiriyorsanız, amacınıza hizmet eden yeni bir görev beyanı geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

Şirketin şu anki zayıflığı nedir?

Bu, erken aşamalarda kaçınılması gereken şeylerden biridir, ancak yok edilmezse, sadece SEO stratejisini değil, bir departmanı veya birliği de olumsuz etkileyebilir. Bir strateji uygulamaya başlamadan önce, şirketin gerçekten uyumsuzluğu görmesi ve uyumsuzluğu yaratması gereken faktörleri anlamalısınız.

kamuoyu anlayışı

Hedef kitlenin kim için olduğunu bilmelisiniz. Bu, hangi anahtar kelimeleri kullandığınızı bilmekten daha fazlası anlamına gelir. Müşterilerinizle veya hedef kitlenizle nasıl iletişim kurduğunuzdan bağımsız olarak, yanıtları bulmanıza yardımcı olacak bazı sorular.

Pazarlama, ek satış ve benzeri kavramları nasıl algıyorsunuz?

Kendi kendine yardım endüstrisinde zaten bir şey tükettiyseniz, o sektördeki insanların kitlelerini yüzlerini satın almaya nasıl ikna etmeye çalıştıklarını fark etmiş olabilirsiniz. Reddit‘te kendinizle ilgili bir şeye bağlıysa, aşırı duyarlı insanlar tarafından tepki verilebilir. Bu nedenle, stratejinizi geliştirirken, hedeflediğiniz hedef grubu bilmeniz gerekir.

Bilgi seviyesi nedir?

Konu hakkında bilgi ve bilgi alışverişi yapmaya çalışan birini en aza indiren insanlarla mı, yoksa teknik dili bile bilmeyen insanlarla mı konuşuyorsunuz?

Sektöre ne kadar yakınsınız?

Hedeflediğiniz hedef grup (B2C) veya şirket ? Bu insanlar sizin sektörünüzle çok ilgileniyor mu yoksa bu sektörün dışından mı geliyorlar? Endüstri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz, yoksa sadece ürünlerin getireceği faydaları mı düşünüyorsunuz?

Kesin hedefler

Bir amaç, yararlı olabilmek için kesin olmalı ve kesin olmak gerekirse, iş parçalarına ve bu parçaların çakışıp çakışmadığına odaklanmalıdır.

Önemli performans göstergelerini seçerken dikkatli olun. Evet, gelirimizin maliyetimizin üstünde olmasını istiyoruz ve evet, finansal bir hedef belirlemek de bize yardımcı olabilir. Hedefleri katı teslim tarihleriyle belirleyin.

Ancak strateji, şirketin geleceği ve kendi işlevleri üzerinde belirli bir etkisi olan hedeflere ulaşmaktır. Bu nedenle, metriklerimiz iş bölümlerinde neler olduğunu yansıtmalıdır. Bunlar bağlantılar ve otorite, sıralama veya organik arama trafiği gibi şeyler olabilir. Önemli olan, herkesin kullanılan metriklerin anlamlı olduğunu ve neden kullanıldığını kabul etmesi gerektiğidir.

Diger Makalelerime ulaşmak için buraya tıklayınız