skip to Main Content
Backlink Nedir Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir Nasıl Yapılır?

backlink nedir nasıl yapılır
backlink nedir nasıl yapılır

Backlink geçmişten günümüze en önemli SEO faktörlerinden biridir ve olmaya devam etmektedir. Backlink için birçok tanım olmasına rağmen, tanımı daha basit hale getirmek istiyoruz.

Geri bağlantılar, bir web sitesinden diğerine okuyucuların dikkatini çeken bağlantılardır. Arama motoru örümcekleri Serp sonuçlarında sıralanırken, sayfalara olan bağlantıları da kontrol eder ve arama sonuçlarını buna göre listeler. İlgili web sitelerinin geri bağlantıları sizin için bir referanstır. Bu, arama motorlarının içeriklerinin yüksek kalitede olduğuna inanmasını sağlar. Bu, arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama sağlar.

Arama motorları, geri bağlantıları, bu geri bağlantıların kalitesini indeksler, listeler ve sınıflarlar. Tabii ki, bu sınıflandırmada geri bağlantıların önemi önemlidir. Alaka düzeyi ne kadar yüksek olursa, sıralama o kadar iyi sıralanır. Backlink tek başına arama sonuçlarında çok iyi sıralamalar elde etmek için yeterli değildir. Sınıflandırmayı etkileyen başka birçok faktör vardır.

En İyi Backlink Yapma Yöntemleri
Geri bağlantılar alaka düzeyini belirlemek için deneyim gerektirdiğinden, harici bağlantılar elde etmek genellikle zor olabilir. Sunduğumuz en iyi geri bağlantı oluşturma yöntemleri sayesinde, artık web sitelerinizde daha kaliteli geri bağlantılar oluşturabilirsiniz.

1. Dahili bağlantılar (sitedeki bağlantılar)
Bazı insanlar sitedeki bağlantıları geri bağlantı olarak görmez, ancak bu makalede oluşturduğunuz iç bağlantılar en etkili geri bağlantı çalışmaları arasındadır. Dahili bağlantılar, tüm bilgilerin harici bir bağlantıya bağlantı gerekmeksizin ilgili web sitesinde mevcut olduğu anlamına gelir. Bu arama motoru örümcekleri ilgili web sitesi bu alanda tam bir web sitesi olduğuna inanıyor yapar.

Kullanılan dahili bağlantılar, kullanıcı deneyimini geliştirmek için en etkili çalışmalardan biridir. Bu bağlantılar, okuyucuların web sitesinde kolayca gezinmesine olanak tanır. Ayrıca, ilgili alana karşılık gelen içeriğe erişebilirsiniz. Bu şekilde, arama motoru okuyucuya yeni aramalara gerek kalmadan tüm bilgileri sunduğumuzu gösteren bir sinyal gönderebilir.

OKUMALISIN  7 Adımda Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Endüstri ile ilgili tüm teknik bilgileri bir eşyaya eklemek, makalenin sıkıcı bir boyuta ulaşmasını sağlayabilir. Hazırlanan diğer makalelere atıfta bulunulduğunda iç bağlantılar sıkıcı olamaz. Bir makale için farklı makaleler varsa, okuyucuların istedikleri takdirde ilgili dahili bağlantılar aracılığıyla diğer bilgilere erişebilmesi için ana makalenize dahili bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

 

2. Konuk mektubu
Konuk mektupları, sektörünüzle ilgili diğer web sitelerinde içerik yayınladığınız anlamına gelir. Yayınlanan bağlantılar ilk görüldüklerinde alınmadığından bu bir backlink çalışması olarak değerlendirilmez. Bu durum nedeniyle davetli yazar olmaktan kaçınan insanlar var.

Konuk mektubu aslında farklı bir platformda sizin adınızdır. Örneğin, bir sağlık web siteniz var ve adınızın duyulmasını istiyorsunuz. Bu amaçla, adınızı sağlık sektöründeki popüler platformlarda göstermek için gönderebilirsiniz. Burada web sitenize bağlantı vermeyen makaleler yayınlayabilseniz de, okuyucular adınızı okuyacaktır. Ardından, içeriğinizi beğenen kullanıcılar arama motorunda adınızı arar ve kişisel web sitenize gelir.

Bu, risksiz olarak oluşturulan en iyi backlink türüdür. Asla backlink çalışmasını sadece bir bağlantı türü olarak düşünmeyin. Aklınıza gelebilecek her platform bir backlink yöntemidir.

3. Köşe Yazarlarına Bilgi Gönderin
Özellikle haber sitelerinde köşe yazarlarının sürekli bilgiye ihtiyacı vardır. Bir makaleyi yayınlamadan önce önümüzdeki birkaç gün içinde hangi konuları ele alacaklarını belirten birçok köşe yazarı var. Sektörünüzle ilgili makaleler yazan köşe yazarlarını bulun ve daha sonra hangi konuyu tartışacaklarını öğrenin.

Alakalı konu web sitenize uyuyorsa, köşe yazarının iletişim bilgilerinde yayınlanacak makale hakkındaki ilgili bilgileri gönderin ve web sitenizin URL’sini bu bilgileri içeren metne ekleyin. Tabii ki, köşe yazarının verdiği sütuna yarattığı bağlantıyı eklemek zorunda değildir. Gönderdiğiniz bilgileri ekleyen ve belirttiğiniz URL’yi sütuna ekleyen sütun yazarları da vardır. URL’nizle birlikte bilgileri sürekli olarak sütun yazarlarına gönderirseniz, yüksek kaliteli geri bağlantılar alırsınız. Hafifçe almazsanız fayda sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

OKUMALISIN  Bilinmeyen 15 Güçlü Seo Teknikleri

4. Blog ve forum yorumları
Bazen belirli bir alanda yayınlanan bloglar ve forumlar yetersiz bilgi sağlayabilir. Bu gibi durumlarda, en uygunsuz bilgiler kullanıcı yorumlarıyla tamamlanır. Sektörünüz hakkında yazı gönderen ve buraya yorum yapan blogları ve forumları ziyaret ederek bağlantılar alabilirsiniz.

Yahoo Cevapları ve Google Grupları çok fazla bilgi sağlanan platformlardır. Burada sorulan sorulara yorum yapmak için web sitenizin URL’sinden ayrılırsanız, sağlam ve organik harici bağlantılar alırsınız.

Bilgi: Yorum bırakırken ilk yorumu siz yapın. Arka plan yorumlarındaki bağlantılara tıklanma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle, şantaj yapmak ve eski yazılar hakkında yorum yapmak mantıklı değildir.

5. Blogger yorumları
Birçok blogcu bugün yorum yazıyor. Blog yazarlarının yorum yazdığı platformlar geri almak için ideal yerlerdir. Yapmanız gereken ilk şey, web siteniz hakkında bir makale yazmak için bir blogcu bulmaktır.

Tüm alanlarda, yani belirli bir kitleyle popüler olan blogcular var. Hedeflerinde popüler olan blogcular katılmalıdır. Popüler bir blogcu bulduysanız, onlarla iletişime geçin ve web siteniz hakkında yorum yazıp yazamayacaklarını sorun.

İletişim kurarken daima kibar bir dil kullanın. Dostça bir görüşmeniz varsa, blog yazarı incelemeyi daha kolay yazabilir. Blogcu teklifinizi kabul etmezse, bir ücret teklif edebilirsiniz. İncelemelerden aldığınız geri dönüşler, SEO çalışmalarınıza büyük katkı sağlar.

Diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.