skip to Main Content
301 Yönlendirme Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?
301 Yönlendirme Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Web yöneticilerinin SEO konusunda dikkate alması gereken sorunlardan biri, web sitelerinin doğru HTTP durum kodlarını sağlaması gerektiğidir. Birçok HTTP durum kodu vardır. Yeniden yönlendirme 301, http durum kodlarından biridir. Bu kodlar web tarayıcılarına web sitesi hakkında bilgi sağlar. Google web sitenizin sayfalarını tararken, bu kodlar dikkate alınır ve uygun şekilde değerlendirilir. Bu nedenle, SEO sayfalarının doğru kodları sağlaması önemlidir.
Bu makalede 301 öneri incelenmektedir. Web yöneticileri belirli bir web sitesi veya alan yönlendirmesi yapmak isterse, 3xx sınıfının HTTP durum kodlarını kullanırlar. En yaygın olanları 302 ve 301 yönlendirmeleridir. 302 geçici olarak yeniden yönlendirilen web sitesini ifade ederken, 301 web sitesinin kalıcı olarak yeniden yönlendirildiğini gösterir. Bu nedenle, yeniden yönlendirmek istediğiniz web sayfalarını yeniden yönlendirmeniz gerekir. Bazı durumlarda, 302 kullanıcının yeniden yönlendirmeleri yönlendirmeleri kötüye kullandığını biliyoruz. Yeniden

yönlendirme sorununu 301 birlikte ayrıntılı olarak inceleyelim.

Yönlendirme 301 nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, 301 yönlendirmesi bir web sitesinin, web sitesinin belirli sayfalarının veya tüm web sitesinin başka bir web sitesine veya sayfalara yönlendirilmesidir. Google Chrome, Internet Explorer veya Safari gibi web tarayıcıları bir web sitesini aradığında, bu web sitesindeki sunucudaki bilgileri içeren başka bir web sitesinin URL’sini çağırırlar. Google gibi arama motorları, belirtilen web sitesini etkinleştirir ve web sitelerini dizine eklerken 301 yönlendirme kodunu kullanarak dizine ekler. Sayfanın adresini kalıcı olarak değerlendirmek isteyen kullanıcıları dikkate alarak, 301 bir süre sonra web sitesini veya dizin web sitelerini yeniden yönlendirir. Google 301 yönlendirmelerini işler, bunun birkaç nedeni vardır. Yeniden yönlendirme 301’in kullanılması gereken koşullara bakalım.

OKUMALISIN  Bilinmeyen 15 Güçlü Seo Teknikleri

Hangi koşullar altında 301 yönlendirmeleri sıklıkla kullanılır?

1. Aynı içerik web sitesindeki farklı adreslerde gösteriliyorsa, 301 yönlendirmeleri kullanılır Google, yinelenen içeriği yinelenen içerik olarak görür. Bu nedenle, bir web sitesinin içeriği yalnızca bir URL aracılığıyla açılmalıdır. Diğer tüm URL’ler bir URL’ye yönlendirilmelidir.
2. Her web sitesi iki şekilde dizine eklenebilir. http://www.ornek.com ve http://ornek.com bir web sitesinde iki farklı adrestir. Google’ın tanıması gereken alandan bağımsız olarak alan adını seçmeniz gerekir. Aksi takdirde, orijinal alan adına 301 yönlendirmeleri yapmanız gerekir.
Alan adı http://example.com olarak tercih edilirse
http://www.example.com 301 —-> http://example.com
SSL kullanıyorsanız, http alan adınızı https URL 301’e de yönlendirmeniz gerekir.
3. Web sitesini taşırsanız, 301 yönlendirmesi kullanılmaya devam eder.Arama sonuçlarına zarar vermeden bir web sitesini çalıştırmanın en iyi yolu 301 yönlendirmesidir.Bunun nedeni, 301 yönlendirmelerinin kalıcı olarak taşındığı şeklinde algılanmasıdır. Google ve tüm URL değerleri ve bu URL’ye eski bağlantılar yeni yönlendirilen URL’ye taşınır. Bir süre sonra, yönlendirilen URL 301’in dizinden kaldırıldığını görebilirsiniz.
4. Bunların dışında, çeşitli nedenlerle bir web sitesini başka bir web sitesine yönlendirmek isteyebilirsiniz. Bunun birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları web sitesini kaldırmak, 404 sayfayı ilgili alanlara yönlendirmek ve geri bağlantı değerini web sitesinin başka bir sayfasındaki URL’ye aktarmak olabilir.

301’i nasıl yeniden yönlendiririm?

301 yönlendirme  devam etmeden önce aşağıdakilerden bahsetmeliyiz. Google, 301’i yönlendirirken sunucuda bu yönlendirmeyi yapmanızı önerir. Bu, arama motorları ve kullanıcıların yeni web sitesine doğru bir şekilde yönlendirilmesinin en iyi yoludur. Bu makalede, .htaccess dosyasıyla çalıştırabileceğiniz 301 Yönlendirme ve 301 WordPress eklentilerini inceleyeceğim.
301 Yönlendirme: Tercih Edilen Alan Adı Yönlendirme
Örneğin, http://example.com web adresinin http://www.example.com adresine taşınmasını istiyorsanız, kullanıcılar ve arama motorları http://www.example.com alan adına bakın. , .htaccess dosyanıza aşağıdaki Kodlamayı ekleyin. Kendi alan adı adresinizi yazmayı unutmayın

OKUMALISIN  Google ilk sayfa için Özel Seo Teknikleri
Etki Alanı Yeniden Yönlendirme 301

Motor Açık
RewriteBase /
RewriteCond% {HTTP_HOST}! ^ Www.example.com $ [NC] Yeniden Yazma Kuralı ^ (. *) $ Http://www.example.com/$1 [L, R = 301] Http://www.ornek.com web sitesini http://ornek.com adresine yeniden yönlendirmek istiyorsanız, “www” yi tıklayın. Bunu kaldırarak yapabilirsiniz.
Yeniden yönlendirme 301 – Yeni alan adı yeniden yönlendirmesi
Http://example.com ve http://www.example.com web sitelerini example2.com web sitesine yeniden yönlendirmek isterseniz, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın. İsimleri eski ve yeni web sitenizin alan adlarıyla değiştirmeyi unutmayın.
Yeni web sitesi 301 ileri
Motor yeniden yazma
RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ example.com [NC, OR] RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www.example.com [NC] RewriteRule ^ (. *) $ Http://example2.com/$1 [L, R = 301 Kuzey Carolina] 301 sonrası – Herhangi bir sayfa
Bir sayfayı web sitenizden başka bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın.
Herhangi bir sayfa yönlendirmesi
301’i yeniden gönder / eski sayfa.html http://www.example.com/new-page.html
WordPress 301 ileri
Web siteniz WordPress ise, eklentilerle kolayca 301 yönlendirmeleri yapabilirsiniz. WordPress 301’i yönlendirmek için ihtiyacınız olan WordPress eklentileri aşağıdadır
Kolay yönlendirmeler 301
Kolayca kullanabileceğiniz bir WordPress 301 yönlendirme eklentisi olan “Basit Yönlendirmeler 301″ ‘i yükledikten sonra, bağlantıyı tıklayarak tıkladığınız 301 yönlendirmelerini tanımlayabilirsiniz (WordPress paneli üzerinden de yükleyebilirsiniz) sayfası ” Ayarlar> 301 yönlendirmeleri “. Basit 301 Yönlendirmeleri eklentisi, 100.000’den fazla ortalama 4.5 yüklü değerine sahip bir eklentidir.
Eklentiyi yönlendir
Ayrıca kullandığım “yönlendirme” etiketi, kullanımı kolay bir eklentidir. Yönlendirme eklentisine bağlantıdan erişebilirsiniz. Web sitesinde 404 hataları da izleyen yönlendirme eklentisi, 400.000’den fazla 4.2 ortalamanın indirildiği bir eklentidir. Her iki eklenti de 301 yönlendirmeleri için her şeyi yapar.

301 yönlendirmelerinde dikkat edilmesi gerekenler

1. Web sitenizin 301 yönlendirilmiş sayfasını doğrulayın. Birçok web yöneticisi onları 302 olarak yanlış yönlendiriyor. Bunu yapmanın en iyi yolu web sitesini kontrol etmektir. Önerilerini httpstatus.io/ adresinde inceleyebilirsiniz.
2. Web sitesinde aynı içeriğe sahip tüm sayfalar yeniden yönlendirilmelidir. Birden çok farklı URL aynı sayfayı açmamalıdır. Bu özellikle ana sayfa için geçerlidir. Web sitesinin ana sayfasını yalnızca bir URL açmalıdır (farklı sayfalar için de geçerlidir).
3. Her zaman 301 rotasını yapmanız gerekmeyebilir. 301 yerine kanonik kullanabilirsiniz.
Herhangi bir sorunuz varsa, yorumlar bölümünde size yardımcı olacağım. Bunun dışında bu konu hakkındaki görüşlerinizi de merak ediyorum. Eğer paylaşırsanız diğer kullanıcıların fayda sağlayacağından eminim